450 milyon dolarlık Da Vinci tablosu o yatta

Artnet.com’a göre, 2017’de 450 milyon dolarlık rekor bir fiyata satıldığından beri gizemi olan Leonardo Da Vinci başyapıtının bir yatta olduğu ortaya çıktı. Peki o yat kimin? 

New York Times’ta daha önce bir başka Suudi prensin, 500 yıllık bir resmi, 2017 Christie’nin müzayedesinde Muhammed bin Selman adına satın aldığı söylediğini yazmıştı. Christie bu iddiayı onaylamayı reddetti.

Suudi hükümetinin Uluslararası İletişim Merkezi, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

SERENE İSİMLİ YAT…

Bloomberg deniz takibi verilerine göre, tablonun Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin sahibi olduğu Serene isimli süper yatında olduğu ve 26 Mayıs itibariyle de Sina Yarımadası’ndaki Şarm El-Şeyh’te konumlandırıldığı bildirildi.

Açık denizler, eski usta tablosu için en iyi bulunma yeri olmayabilir ama süper zenginlerin yatlarını sanat eserleri ile dekore etmeleri de nadir olan bir olay değil. Joe Lewis, Francis Bacon’un yaklaşık olarak 70 milyon değerinde olan “Triptych 1974 – 1977”sini, yatının alt güvertesi olan Aviva’da tutuyor.

ArtNet, Suudi Arabistan’ın Al-Ula bölgesinde bir kültür merkezi oluşturulana kadar ünlü tablonun Muhammed bin Selman’ın 134 metrelik yatında kalacağını belirtti.

Arabian Business