Husiler, BM’nin Yemen’de ‘parmak izi’ sistemine karşı çıktı

İran destekli darbeci Husi milisleri, Sana’da Dünya Gıda Programı’nın (WFP) insani yardım hırsızlığını önlemek için kullanmak istediği parmak izi tarama sistemine karşı çıkarken, üst düzey Husi komutanları, yardım dağıtımının kendi sistemlerine uymaması halinde programı durdurmakla tehdit etti.

Yemen’deki meşru hükumet, BM yetkililerinin Husi liderleri ile muhatap olmalarını ve darbecilerle çalışma konusundaki ısrarını kınadı. Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, Dünya Gıda Programı Sana’a Temsilcisi Ali Rıza’nın, Yemen’in yeni temsilci seçim belgelerini Husi milislerine vermesini BM’nin yeni bir skandalı olarak niteledi.

El-İryani konu ile ilgili Twitter’da yapmış olduğu açıklamada, bu olayın, diplomatik kuralları ve Yemen kriziyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ciddi şekilde ihlal ettiğine vurgu yaptı.

Enformasyon Bakanı bu ihlalin, Dünya Gıda Programı’nın Husilerin yardım malzemelerini çalması ve Yemen’de açlık krizine yol açmasını açıklamasının akabinde yaşandığına dikkat çekerek, “Programın Sana’daki temsilciliğinin şantaja boyun eğmesi milislerin son dönemde uyguladığı baskıyı açıklıyor” dedi.

Şarkul Avsat