Kuveyt’in kayıp kişilere ilişkin önerisine BMGK’dan yeşil ışık

Kuveyt, sivillerin ve koruma altında olanların çatışmalarda kasıtlı olarak hedef alınmasına yönelik kınama kararı konusunda Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 15 üyesinin onayını almayı başardı. Silahlı çatışmalarda yaşanan kayıpların engellenmesi için önlem alma çağrısı yaptı. Çatışmalarda kaybolan çocuklara ‘azami derece dikkat edilmesi’ gerektiği belirtilen çağrıda gerekli önlemlerin alınıp, çocukların tespit edilerek aranması talep edildi.

Kuveyt’in önerisi, uluslararası alandaki tüm kayıpları kapsaması nedeniyle bir ilki teşkil ediyor. Söz konusu önerinin oylandığı ve Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakan Şeyh Sabah el-Halid es-Sabah’ın başkanlık ettiği oturumda 2474 sayılı karar oy birliği ile kabul edildi. Kuveyt’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mansur el- Uteybi’nin Konsey’deki mevkidaşlarına sunduğu ‘Silahlı Çatışmalardaki Kayıp Kişiler’ başlıklı karar tasarısında, dünyanın silahlı çatışmalar veya iç şiddet olayları nedeniyle çok sayıda zorlukla karşı karşıya kalındığına dikkat çekildi. Söz konusu çatışmaların başta kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere tüm siviller üzerinde olumsuz yansımaları olduğu ifade edildi.

Tasarıda ayrıca karşılaşılan zorlukların başında kayıp kişiler sorununun geldiği belirtildi. Birçok ailenin sevdiklerinin kaybolması nedeniyle acı çektiğine dikkat çekilerek tüm araçlarla söz konusu kimselerin akıbetlerinin ne olduğunun araştırıldığı ancak çabaların çoğu zaman boşa gittiğine işaret edildi. Tasarının amacının silahlı çatışmalarda kaybolanlara yönelik sorunun çözülmesi olduğu kaydedildi. Çatışma taraflarının bu konuda önlem almasının öncelikli mesele olduğunu ifade edildi.

Kaybolan kişilerinin akıbetinin tespit edilmesini kolaylaştırmak için tarafların bulundukları ve cenazelerinin gömüldükleri yerlerin belirlenmesinin talep edildiği tasarıda görgü tanıkları ve delillerin de korunmasının önemine vurgu yapıldı. Kayıpları arama faaliyetlerinin genişletilmesi ve cesetlerin bulunduğu yerlerin denetiminin yapılması istendi. Özellikle adli tıp uzmanlarının görevlerini yerine getirmesinin önemi vurgulandı.

BMGK konuyu Irak ile Kuveyt arasındaki durum ve Cibuti ile Eritre arasındaki gerilim gibi bazıları halen görüşülmekte olan çatışmalar bağlamında ele alıyor. Son zamanlarda hem Suriye’deki 2449 hem de Irak’taki 2367 sayılı kararda bu konu gündeme geldi.

Şarkul Avsat