Muhamed Bin Zayed ve Almanya Şansölyesi ikili ilişkileri görüşüyor

Abu Dabi Kraliyet Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri Baş Komutan Yardımcısı Şeyh Muhamed bin Zayed Al Nahyan ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Berlin’deki Federal Şansölye’de resmi bir toplantı yaptı.

BAE ve Almanya arasındaki stratejik ortaklığın güçlendirilmesinin yanı sıra ortak çıkarları olan bölgesel ve uluslararası birçok konuyu ele aldılar.

Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanı Şeyh Mansour bin Zayed Al Nahyan, Dışişleri Bakanı ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, katıldığı toplantıda her iki taraf da ekonomi, sanayi, enerji, teknoloji, kültür ve eğitim alanlarındaki işbirliğini, halklarının gelişme ve refah için isteklerini yerine getirmek ve ortaklıkları ve bunları yeni sektörlere yayma yollarını tartıştı.

Şeyh Muhamed bin Zayed ve Merkel, özellikle Arap Körfezi bölgesindeki en son bölgesel ve uluslararası gelişmeleri tartıştılar.

Majesteleri Şeyh Muhamed, iki ülke arasındaki büyüyen ilişkilerin güçlü ve çeşitli olduğunu, birçok alanda ilerlemeye tanık olduğunu ve gelecekteki gelişme ve büyüme için birçok fırsat yarattığını söyledi.

BAE’nin, Arap Körfezi ve Orta Doğu’yu etkileyen konularda Almanya ile koordine etmeye istekli olduğunu söyledi.

İki ülkenin de bölgesel güvenliği sağlamaya, uluslararası seyrüsefer güvenliğini güvenceye almaya, iç işlerine müdahaleyi reddetmeye, aşırılıkçılık ve terörle mücadeleye ve nefreti reddetmeye ve tüm dünya için stratejik öneme sahip olan bölgede barış ve istikrarı sağlamaya inandığını belirtti.

Majesteleri Şeyh Muhamed daha sonra BAE’nin barış ve istikrarı sağlamak ve bölgesel ve uluslararası kalkınmayı sağlamak için karşılıklı çıkarlar, saygı ve ortak işbirliğine dayanarak başta Almanya olmak üzere birçok ülke ile yakın ilişkiler kurduğunu vurguladı.

Toplantıda Merkel, ülkesinin her iki halkın çıkarlarına hizmet etmeyi dört gözle beklediğini ve her iki ülkenin de bölgesel ve uluslararası ortak meselelerle ilgili bölgesel ve uluslararası konulardaki koordinasyonunu geliştirmeyi beklediğini belirterek, BAE ile dostluğunu pekiştirme konusundaki istekliliğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Sayın Şeyh Khalifa’ye daha iyi sağlık ve BAE’ye daha fazla gelişme ve refah dileklerini dile getirdi.

Toplantı sonunda, her iki taraf da mevcut stratejik ilişkileri güçlendirmeye ve ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmeye devam edeceklerini söyledi. Aşırılıkçılık, terörizm ve şiddete karşı mücadele çabalarını artıracaklar ve uluslararası toplumu bölgedeki barışı, bir arada yaşama, anlayışı ve hoşgörüyü teşvik etme ve güvenlik ve istikrarı korumaya teşvik edecekler.

Toplantıya, Devlet Bakanı ve Almanya Özel Elçisi Sultan bin Ahmad Sultan Al Jaber, Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ali bin Hammad Al Shamsi, Abu Dabi Kraliyet Prensi Mahkemesi Müsteşar Yardımcısı Mohammed Mubarak Al Mazrouei, BAE Almanya Büyükelçisi Ali Abdullah Al Ahmed katıldı.

WAM