Ukrayna’dan Avrupa ülkelerine gaz krizine hazırlanma çağrısı

Kiev yönetimi, Ukrayna üzerinden Avrupa ülkelerine aktarılan Rus gazının yeni bir krizle karşı karşıya olabileceği riski nedeniyle Avrupa’ya önemli bir çağrıda bulundu.

Bloomberg’in haberine göre Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yelena Zerkal, Rusya ile imzalanan mevcut anlaşmanın süresi dolduğunda 1 Ocak’a kadar yeni bir anlaşmanın imzalanmamasının muhtemel olduğunu söyledi.

Birkaç gün önce Ukrayna gaz şirketi de aynı doğrultuda, Rusya’dan Avrupalı tüketicilere doğalgaz ulaştırılması konusunda büyük önem taşıyan anlaşmaya varılamayacağını düşündükleri açıklaması gelmişti.

Zerkal telefon bağlantısı gerçekleştirerek Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Rusya yeni sözleşme ile ilgili müzakereleri askıya alırken, gaz krizini ciddiye alan senaryonun ele alınmasını istedi” dedi. Bakan Yardımcısı Zerkal, bu sebepten ötürü Ukrayna dâhil tüm Avrupa ülkelerinin depolarındaki gaz stoklarını güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgiye göre, Ukrayna, büyük doğalgaz depolarının Rusya tarafından büyük bir riski ile karşı karşıya kalmamak için uluslararası finans kurumlarına güveniyor.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, ülkesinin Avrupa’ya doğalgaz aktarmak adına yeni bir anlaşmaya varmayı umduğunu belirterek, bu konuda önümüzdeki Eylül ayında Avrupa Birliği ve Ukrayna ile ikili müzakereler konusunu görüşeceğini söyledi.

Avrupa tarafından tüketilen doğalgazın üçte birinden fazlası Rusya’dan geliyor. Avrupa’ya aktarılan bu gazın çoğu, Ukrayna topraklarından geçen boru hatları ile taşınıyor.

Şarkul Avsat