Irak’ta aşırı sıcaklar nedeniyle maçlara 15 dakikada bir ara veriliyor

Irak liginde oynayan maçlarda aşırı sıcaklıktan dolayı maçlara her 15 dakikada bir ara veriliyor. Bu aşırı sıcaklıklara birde elektrik kesintileri eklenince hayatı iyice zorlaşıyor. Dünyanın en sıcak ülkelerinden biri olan Irak’ta, genellikle Temmuz veya Ağustos aylarında kaydedilen 48 derecenin Haziran ayı başında görülmesiyle, vatandaşların güvenliğini tehdit edebilecek sıcaklıkta bir yaz yaşanacağı uyarısı yapıldı.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre (IEA) ülkede sıcaklığın artmasıyla elektrik tüketimi arttı ve bu durum elektrik üretiminin yüzde 40’ının israf olmasına neden olan bozulmuş altyapı üzerindeki baskıyı daha da arttırdı.

Bağdat’ın güneyindeki Dikar şehri Sağlık Müdürü Abdulhasan el-Cabiri, verdiği demeçte, elektriğin günde 17 kez kesildiğini söyledi.

Birçok hasta, yüksek maliyetlere rağmen tedavi için elektrik sağlama konusunda güvence veren özel hastanelere gidiyor.

Dikkar bölgesinin en büyük şehri Nasiriye’de bir bakkal dükkanı olan Ebu Haydar, kendi jeneratörünü satın almaya karar verdi.

Elektrik kesintisi nedeniyle malların çoğunun satamadan bozulduğunu dile getiren Ebu Haydar, “İşimiz, aşırı sıcaklardan çok etkilendi çünkü birçok gıda ürünü elektrik sorunu nedeniyle çabucak bozuluyor” dedi.

Bu şehirde yaşayan 2 milyondan fazla insan, günde 10 ila 12 saat arasında elektrik alabiliyor.

Güneşin sıcağında, bazı meslekler daha tehlikeli hale geldi. Aşırı sıcaklar, güneş altında çalışmak zorunda olan birçok insanın hayatını tehdit etmeye başladı.

Basra’daki petrol şirketleri, çalışanları ultraviyole ışınlarına maruz kalmamaları konusunda uyarırken, trafik polisleri şiddetli sıcaklık dalgaları nedeniyle ülke genelinde hüküm süren sert koşullardan en çok etkilenenler oldu.

Aşırı sıcaklar, Irak liginde oynayan futbolcuların sağlığını da tehdit ediyor. Lig maçlarının, Ağustos ayı ortasında sona ermesi planlanan lig maçları oyuncuları olumsuz etkiliyor. Stadyumların çoğunda ışık olmaması nedeniyle gece müsabaka düzenlenemiyor ve futbolcular sıcaklığın 46 derecenin üzerine çıktığı gündüz saatlerinde oynamak zorunda kalıyor.

Hakemler, futbolcuların su ve diğer sıvıları içmesine izin vermek için oyunu 15 dakikada bir durduruyor.

Geçen yaz, elektrik kesintilerine karşı protesto gösterileri düzenlenmesinin ardından, Elektrik Bakanı görevden alınmıştı.

Şarkul Avsat