İsrail Filistin yönetimini Kudüs’e sokmamakta ısrarcı

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, Bakanlık Özel Yasama Komisyonu’na yapmış olduğu açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetimine yönelik mali destek sağlayan ya da faaliyet düzenleyen kişiler için 3 yıla varan hapis cezasını öngören yeni bir tasarı sundu.

Bakan Erdan bu bağlamda, Filistin yönetiminin faaliyetlerini kısıtlayan ve hükümeti Batı Şeria ve Gazze Şeridi ile sınırlı tutan mevcut yasanın da değişmesini teklif etti. Söz konusu yasanın, işgal altındaki Kudüs’te, Filistin yönetiminin lehine faaliyetler düzenlemeyi yasaklamasına karşın bu kapsamda herhangi bir yaptırım bulunmuyor. İsrailli Bakan ise konuyla ilgili olarak, Kudüs’te Filistin yönetiminin ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) faaliyetlerine tamamen engel olmak için 3 yıla varan hapis cezası önerisinde bulundu.

Tel Aviv’deki siyasi kaynaklardan alınan bilgilere göre, İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet tarafından hazırlanan raporu inceledikten sonra bahsi geçen tasarıyı sundu.

Şin Bet’in raporuna göre, özellikle, ABD Başkanı Donal Trump’ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü ‘Yüzyılın Anlaşması’ planını duyurması ve ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması ardından Doğu Kudüs’teki Filistin faaliyetleri son dönemde hız kazandı. Filistin yönetimi bu iki kararı da reddettiğini duyurmuştu.

İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet’in yayınladığı raporda şu ifadeler yer aldı:

“Mahmud Abbas yönetimi çok sayıda gösteri, festival ve siyasi seminer düzenliyor. Filistin bayrağı açma olayları büyürken yönetim, Filistinli Bakanları Kudüs’teki çeşitli tesislere temsilci olarak gönderme konusunda da artışa gitti. Nitekim Ramallah, İsrail’in kontrolündeki Kudüs’e yönelik müdahalesini arttırdı ve lehine yapılan faaliyetlere de somut bir şekilde mali destek sağlıyor.”

İsrailli Kamu Güvenliği Bakanı Erdan, Filistinlileri kısıtlayan yasada değişikliğe gidilmesinin, Filistin yönetimi ile işbirliği yapanların caydırılması noktasında çarpıcı bir etkiye sahip olacağı açıklamasında bulundu. Ayrıca konuya dair “Asıl amacımız; Kudüs’te Filistin yönetimine ait hiçbir yer bırakmamak” ifadesini kullandı.

İsrail hükümeti son yıllarda Filistin yönetiminin Kudüs’teki faaliyetleri ile mücadele etmek için onlarca kampanya düzenledi. İçerisinde valinin, siyasi aktivistlerin ve aydınların da bulunduğu yüzlerce Fetih (Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi) üyesini ve Hamas (İslami Direniş Hareketi) milletvekillerini tutukladı. Üç ay önce Kudüs’teki Fransız Kültür Merkezi’nde kültürel bir etkinliğin yasaklanması, İsrailli Büyükelçi Aliza Bin-Noun’u Paris’e çağırıp olaydan dolayı çıkışan Fransa Dışişleri Bakanlığı ile diplomatik bir soruna yol açmıştı.

Şarkul Avsat