Suudi Arabistan obezite ve sigara vergisini aralık ayına erteledi

Suudi Arabistan Genel Zekât ve Vergi Kurumu, şekerli içecekler için yeni bir tüketim vergisinin uygulanmasının ertelendiğini açıkladı.

Şekerli tatlandırılmış içeceklerde yüzde 50 ve e-sigaraları ve içlerinde kullanılan sıvılarda uygulanması beklenen yüzde yüzlük verginin 1 Temmuz’da uygulanması bekleniyordu. Ancak Genel Zekât ve Vergi Kurulu, vergi uygulamasının 1 Aralık’ta yürürlüğe gireceğini açıkladı.

PETROL DIŞI GELİR ARTIRMA HEDEFİ

Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı, son birkaç yıl içinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın petrol dışı gelirin artırılması için başlatılan ekonomik dönüşüm planının bir parçası olarak birkaç yeni vergi ve harç uygulamasına başlamıştı.

Her ne kadar ham petrol hala hükümetin geçen yılki kazancının üçte ikisini oluşturuyor olsa da petrol dışı gelir istikrarlı bir şekilde artıyor.

İlk çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, büyük ölçüde tüketim vergisi de dâhil olmak üzere mal ve hizmetlerden elde edilen vergilerden elde edilen yüksek gelir nedeniyle yüzde 46 arttı.

Suudi Arabistan, tüketim vergisini 2017 yılında uygulamaya başladı ve gazlı içeceklerde yüzde 50, enerji içeceklerinde ve tütünde yüzde 100 vergi uyguladı. Ayrıca hükümet Ocak 2018’de yüzde 5 katma değer vergisi getirdi.

Arabian Business