Google Doodle’dan Falafel logosu

Orta Doğu’nun en sevilen yemeklerinden biri olan Falafel, Google Doodle’da (Google temalı Logo) yer aldı. Google, böylece Kadınlar Dünya Kupası temalı logolarına ara vermiş oldu.

Google açılış sayfasında, bir süredir Kadınlar Dünya Kupası temalı logolar kullanıyordu. Arama devi Google logosunu “nohutlarla yapılan harika bir lezzeti” olan Falafel ile değiştirdi.

Google’ın, Uluslararası Falafel Günü’nün 12 Haziranda olmasına rağmen Falafel logosunu neden Salı günü kullandığını bilmiyoruz.
FALAFELİN TARİHİ

Falafelin, ta’ameya olarak adlandırılan ve yaklaşık bin yıl önce Mısır’daki Kıpti Hristiyanlarının Büyük Perhizleri döneminde et yemedikleri için yedikleri nohuttan yapılan bir Mısır yemeği olduğuna inanılıyor.

Falafel tarihinin bir diğer hikâyesinin ise, Firavun zamanlarına kadar gittiği tahmin ediliyor. Egyptian Streets isimli internet sayfasına göre firavunların mezarlarında fava fasulyelerinin izlerinin bulunduğu ve eski Mısır’da insanların yemek yapmalarını gösteren resimler var olduğu söyleniyor.

Falafelin popülaritesi daha sonra nohuttun yaygın olduğu Levant Bölgesi’nde yaygınlaştı.

FALAFELİN DÜNYACA POPÜLER BİR YEMEK

Falafel, dünya çapında popülarite kazanında fast-food yemek devi McDonalds’da McFalafel’i piyasaya sürdü.

90 milyon izlenmeye sahip Irak-Amerikalı Komedyen Remy Munasifi, bir milyondan fazla izlenen Falafel şarkısını YouTube’da paylaştı.

Arab News