Ruhani: İran hiçbir ülkeye savaş açmayacak

ABD’nin Ortadoğu’ya bin asker daha konuşlandıracağını açıklamasının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın başka milletlerle savaş halinde olmadığının altını çizdi.

Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havaalanı’na ait Selam terminalinin açılışında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “İran başka milletlerle savaş halinde değil. Karşımızda yer alan siyasi grupların tecrübesi yok” şeklinde konuştu.

ABD ORTADOĞU′YA BİN ASKER GÖNDERİYOR

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Salı günü yaptığı açıklamada, İran’dan gelebilecek potansiyel tehlikeye dikkat çekerek, Ortadoğu’ya “savunma amaçlı” yaklaşık 1000 askerin görevlendirileceğini açıkladı.

Yaptığı açıklamada Shanahan, “Son saldırılar ve aldığımız istihbarat bölgedeki ABD çıkarlarını tehdit eden gücün İran olduğunu bir kez daha teyit etmiştir” dedi.

Perşembe günü Arap (Basra) Körfezi yakınlarında seyreden biri Japon diğeri Norveç menşeli iki tanker saldırıya uğramış, Beyaz Saray saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuştu.

Ruhani’nin açıklamalarından önce İran Atom Enerjisi Teşkilatı, Tahran’ın 27 Haziran itibarıyla 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmada belirtilen uranyum stoğunu aşacağı belirtilmişti. Bu durum, ABD ile mevcut gerilimi daha da tırmandırabilir.

AVRUPA ÜLKELERİNE ÇAĞRI

İran Atom Enerjisi Teşkilatı sözcüsü Behrouz Kamalvandi, Haziran ayı sona ermeden düşük zenginleştirmeli uranyum seviyesinin geçileceğini açıkladı.

Press TV’nin haberine göre, sözcü Kamalvandi, Haziran ayı sona ermeden düşük zenginleştirmeli uranyum seviyesinin geçileceğini belirtmişti. Kamalvandi’nin yaptığı açıklamada, “Bugün 300 kilogram zenginleştirilmiş uranyum rezervini geçmek için geri sayım başladı ve 10 gün içinde bu limiti geçeceğiz. Yerli reaktörlerde kullanım için uranyum zenginleştirmesini yüzde 20’ye çıkarabiliriz ve ağır su ihraç edebiliriz. Bu nükleer anlaşmayı ihlal etmeyecektir. Avrupa ülkelerinin İran’ı ABD yaptırımlarından korunmaya yardımcı olmak için hala zaman var. Ancak konuşmaya değil harekete ihtiyaçları var” dediği belirtildi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis, İran’ın planının ‘nükleer şantaj’ olduğunu daha fazla uluslararası baskı uygulanması gerektiğini söyledi. İran’ın zenginleştirme planlarının ancak ‘korkunç’ nükleer anlaşmanın yeteneklerini etkilememesi nedeniyle mümkün olduğuna işarette bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın nükleer silah geliştirmesine asla izin verilmeyeceğini açıkça belirtmişti.

İran ve ABD arasındaki gerilim, Trump’ın geçtiğimiz yıl, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasından bu yana artış göstermeye devam ediyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama ile imzalanan nükleer anlaşma İran’ın uranyum zenginleştirme yeteneklerini düşürmesini ve düşük zenginleştirilmiş uranyum stokunu durdurmasını gerektiriyor.

Perşembe günü Arap (Basra) Körfezi yakınlarında seyreden biri Japon diğeri Norveç menşeli iki tanker saldırıya uğramış, Beyaz Saray saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuştu. Bu durumu gerilimin artmasına neden olmuştu.

Şarkul Avsat