Ruhani: ABD ile baskı altında müzakere etmeyeceğiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani nükleer anlaşma kapsamında belirli yükümlülüklerin azaltılmasının, Tahran’ın ABD’nin anlaşmadan çekilmesi ve ekonomik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamasından bir yıl sonra alabildiği en asgari önlemler olduğunu söyledi.

Ruhani, İran resmi televizyonunda yayınlanan konuşmasında “İran, ABD ile baskı altında müzakerede bulunmayacak” dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu, Tahran’ın 27 Haziran itibarıyla 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmada belirtilen uranyum stoğunu aşacağını duyurmuştu.

Tesnim haber ajansına göre İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kamalvandi, haziran ayı sona ermeden uranyumda düşük zenginleştirme seviyesinin geçileceğini bildirdi.

Press TV’nin haberine göre Kamalvandi açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün 300 kilogram zenginleştirilmiş uranyum rezervini geçmek için geri sayım başladı. 10 gün içinde bu limiti geçeceğiz. Yerli reaktörlerde kullanım için uranyum zenginleştirmesini yüzde 20’ye çıkarabiliriz ve ağır su ihraç edebiliriz. Bu nükleer anlaşmayı ihlal etmeyecektir. Avrupa ülkelerinin İran’ı ABD yaptırımlarından korunaya yardımcı olmak için halen zamanı var. Ancak konuşmak değil harekete geçmek gerek.”

İran geçen mayıs ayında, 2015 yılında dünya güçleri ve Tahran arasında imzalanan anlaşma kapsamındaki bazı taahhütlerini yerine getirmeyi bıraktı. İran, Uluslararası arenanın 60 gün içinde ekonomisini ABD yaptırımlarından korumadığı takdirde uranyumu daha yüksek bir seviyeye çıkarmaya başlayacağını duyurmuştu.

İranlı bir diplomat, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, “İşler doğrudan çatışmaya doğru gidiyor” dedi. Diplomat, ABD yönetimine, İranlıların kararlılığını hafife almama çağrısı yaptı.

ABD’li CBB ağının haberine göre İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Baidinejad, “Bölge ve diğer yerlerdeki unsurlar, ABD’nin askeri bir çatışmaya sürüklendiği bir durum oluşturmaya çalışıyor. Bu senaryo gerçek” dedi.

Baidinejad, İranlı yetkililerin İran petrol tedarikinin kesilmesi halinde Hürmüz Boğazı’nın kapatılması ile ilgili tehditler hakkında da şunları söyledi:

“Bazıları İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in açıklamalarını kötüye kullandı. İran’ın Körfez’den petrol ihraç etmesine izin verilmemesi durumunda diğer ülkelerin de bunu yapamayacağından emin olmak için harekete geçeceğiz. Fakat şu anda o aşamada değiliz ve yaptırımlar farklı bir durum. İkinci olarak ABD, tahminlerde bulunuyor. Buradaki asıl soru bu tahminlerin neye dayandığıdır. Tahminlere sahip olabilirsiniz, sokaktaki insanların da tahminleri vardır. Ancak tahminler, gerçeklere ve kanıtlara dayanıyorsa güvenilirdir.”

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamalar,  Körfez’deki bazı petrol tankerlerine yapılan saldırılar ve Tahran’ın uranyum zenginleşmesini artıracağı duyurusunun ardından gerginlikler artış gösterdi.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, salı günü yaptığı açıklamada İran’dan gelebilecek potansiyel tehlikeye dikkat çekerek Ortadoğu’ya “savunma amaçlı” yaklaşık 1000 askerin görevlendirileceğini duyurdu.

Shanahan, yaptığı açıklamada “Son saldırılar ve aldığımız istihbarat, bölgedeki ABD çıkarlarını tehdit eden gücün İran olduğunu bir kez daha teyit etmiştir” dedi.

Şarkul Avsat