Suudi Arabistan’ın ilk süper modeli Taleedah Tamer

Suudi Arabistan’ın ilk süper modeli ile tanışın. İlk kez Paris moda haftasında boy gösteren Ciddeli genç model Taleedah Tamer, yaşadığı bu gururu anlattı.

Taleedah Tamer, geçtiğimiz sene Paris Haute Couture Moda Haftası’nda yürüyen Suudi Arabistan’ın ilk modeli oldu. Ciddeli genç model, İtalyan tasarımcı Antonio Grimaldi’nin defilesinin açılışında beyaz bir elbise ile yürüdü. Daha sonrasında parıltılı lila renginde bir elbiseli defilede boy gösterdi.

Taleedah röportajında, Suudi Arabistanlı bir baba ve İtalyan bir annenin kurduğu ailesinden bahsetti:

Neden model olmak istediniz? Modelliğe tutkunuzu ne zaman fark ettiniz?

Modelliği, annemin bana kendi modellik günlerine ait fotoğraflarını gösterdiği günlerde keşfettim. Her zaman fotoğraf çekmeye ve bu tür işlere olan ilgimde büyük rol oynayacağını düşündüğüm görüntüler yaratmak konusunda tutkuluydum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

taleedah tamer ‎تليدة تمر (@taleedah)’in paylaştığı bir gönderi ()


İlk modellik deneyiminiz neydi? Nasıl hissettirdi?

İlk modellik deneyimim ve anım, 13 yaşındayken ki bir mücevher kampanyası. Çok eğlenmiştim ve buna devam etmek istemiştim.

Couture defilesinde ilk Suudi Arabistanlı model olmak nasıl bir duygu? Kariyerini kendin tanımlamak ister misin?

Benim için modellik ciddiye aldığım bir meslek. Eğer “Suudi Arabistan’ın ilki” olarak diğer kızlara yapmak istediklerini yapmaları konusunda ilham vereceksem, daha güçlü bir şey isteyemezdim.

Kariyerinde şimdiye kadar ki karşılaştığın en büyük engel ne oldu?

Şimdiye kadarki en büyük engelim, sektörde kendime yer bulmak, sektörün ayrıntılarını öğrenmek ve sektördeki insanlarla nasıl başa çıkacağımı ve nasıl etkileşime girmem gerektiğine sorgulamak oldu. Bazen, gerçekten zor olabiliyor. Özellikle de ortama alışık değilseniz.

Size göre en büyük başarınız ne?

İngiliz Moda Konseyi tarafından 100 Yeni Dalga Yaratıcısı’ndan biri olarak seçilen iki Suudi’den biri olarak gösterilmek.


 

Hem Suudi Arabistanlı hem de İtalyansın, iki ırklı bir ailede büyümek nasıl bir his?

İki ırklı bir aileyi her zaman büyük bir hediye olarak görüyorum. Çünkü hayatı farklı kültürler, inançlar ve çok değer verdiğim görüşler kendimi anlamama izin verdi. Bazı zorluklar vardı ancak çoğu zaman bana kendimle ilgili çok şey öğretti ve bugün olduğum kişiyim.

Moda endüstrisinde Suudi Arabistan ve Arap kadınlarla ilgili insanların sahip olduğu bazı önyargılar nelerdir?

Sanırım sektördeki Suudi Arabistanlı kadınlar hakkında bazı önyargılı düşünceler ve görüşler, Suudi Arabistan’daki kadınların kendilerini moda yoluyla ifade etmedikleri yönünde. Muhafazakâr bir moda olsun, bir kadının abaya altında giydiği şey; Suudi kadınlar kendilerini kıyafetleriyle ifade ediyorlar ve hala başka bir kadınla aynı isteklere sahipler.

Beraber çalışmayı hayal ettiğiniz tasarımcılar kimler?

Hayalimdeki tasarımcılardan bazıları kesinlikle YSL’den Anthony Vaccarello, Alexander McQueen’den Sarah Burton ve daha birçoğu. Her tasarımcı kendi tarzında benzersiz ve ilham verici ve şansım olsaydı tanışmayı çok isterdim!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

taleedah tamer ‎تليدة تمر (@taleedah)’in paylaştığı bir gönderi ()


Moda endüstrisindeki çeşitlilik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bana göre moda çeşitliliği ve günümüz hayatının birçok farklı yönü çok önemli. Farklılıkları kabul etmek ve takdir etmek çok önemli. Çünkü bunu yapan herkesin bu dünyada daha fazla bağlantı kuracağını ve daha çok takdir edileceğini düşünüyorum. Ayrıca bize birbirinden çok iyi bir şekilde büyüme ve ilham almak için bir platform ve fırsat veriyor.

Seni Namshi ile işbirliği yapmaya ne itti peki? Bu nasıl bir işbirliği?

Namshi ile işbirliği yapmak çok büyük bir fırsattı ve dürüstçe bu eğlenceli bir deneyim oldu. Ekip, muhteşemdi ve bu yüzden beni, bu projede yer almaya iten şeylerden biriydi. Suudi Arabistan’da çok fazla yetenek var. Namshi gibi işletme ve platformların bu yetenekli bireylere kendilerini ifade etmeleri için fırsat ve imkân vermelerine çok sevindim. Namshi’yi bir marka olarak seviyorum ve her zaman şirket hakkında böyle harika şeyler duyarak büyüdüm.

Namshi’den alışveriş yapmak için en sevdiğiniz markalar hangileri?

Namshi’deki favori markalarımın kesinlikle büyük spor giyim markaları olan Nike, Puma ve Adidas gibi markalar. Bunların yanı sıra The Ragged Priest.

Emirates Woman