​Türkiye sondaj gemisi ‘Yavuz’ ile AB’ye meydan okuyor

Türkiye, AB’nin ‘yasa dışı’ olarak nitelendirip kınadığı Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları için bölgeye Yavuz adında yeni bir sondaj gemisi gönderdi.

Bakan Dönmez: Bu bizim yasal hakkımız

Türk bayrağı renklerine boyanmış ‘Yavuz’ Dilovası limanında düzenlenen bir törenle yola çıktı. Törene katılan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Arama çalışmalarına devam ediyoruz. Bu bizim yasal hakkımız. Yavuz,  bir ay önce gönderilen Fatih sondaj gemisine katılacak”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve AB’den tepkiler geliyor. Kıbrıs Rum Kesimi yetkilileri, Fatih sondaj gemisi mürettebatında çalışanlara tutuklama emri çıkarttı. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili, “Talimat vermişler, mürettebatı tutuklayacaklarmış, avucunuzu yalarsınız. Bunu yaparsanız korkunç sorunlarla karşılaşacaksınız” dedi.

Akdeniz tabanındaki büyük doğalgaz rezervlerinin bulunması tartışmaları da beraberinde getirdi.

ÇİPRAS’TAN AB’YE TÜRKİYE ÇAĞRISI 

Brüksel’de düzenlenecek AB zirvesinde, Türkiye’nin bu çalışmalarının ‘yasa dışı’ olarak nitelendirilmesi bekleniyor. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB’ye ‘açık bir mesaj’ vermesi çağrısında bulundu ve Türkiye’yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

Kıbrıs Rum Kesimi hükümeti, adanın sadece güneyini hakimiyeti altında bulundururken, kuzeyi ise Türk hükümetinin kontrolü altında bulunuyor. 1974’te Yunanistan’ın adayı kendi topraklarına katmak için yaptığı darbe girişiminin ardından Türkiye bölgeye askeri müdahalede bulunmuştu.

Ankara, yalnızca Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) dışlayan herhangi bir arama çalışmasına karşı çıkıyor.

Son yıllarda Kıbrıs, Total ve Exxon Mobil gibi dev şirketlerle anlaşma yaptı. Ankara ise bölünmüş ada sorununa çözüm bulana kadar arama çalışmalarının askıya alınmasını talep ediyor.

Şarkul Avsat