Suriye rejiminden İdlib’e hava saldırısı: 4 sivil öldü

Suriye rejiminin, bugün yaptığı saldırıda 2’si çocuk 4 sivil hayatını kaybetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bildirdiğine göre hava saldırısında 20 sivil de yaralandı.

Nisan ayının sonlarından bu yana Suriye rejimi ve Rus müttefiki, İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve çevre bölgelerini hedef alıyor.

Suriye rejimi ve Rusya, Nisan ayının sonlarından bu yana  Heyet-u Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) kontrolü altında olan bölgelere yönelik hava saldırılarını artırdı.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Maaret el Numan beldesine yapılan hava saldırısında, otoparkta çalışan 2 çocuğun hayatını kaybettiğini belirterek, Suriye ve Rus uçaklarının hava saldırısına devam ettiğini bildirdi.

Rusya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmada ile Suriye-Türkiye sınırında silahsızlanma bölgesi kararı alınmıştı, ancak bu karar tam olarak uygulanamadı.

HTŞ, büyük bir bölümünü kontrol altına aldığı İdlib’ten ve bir bölümünü kontrol altında tuttuğu Hama, Halep ve Lazkiye’den çekilmeyi reddetti.

BM, 3 milyon nüfusu olan İdlib’teki gerilim konusunda uyarıda bulunarak, Suriye’deki çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana en kötü insani felaketlerden biri olabileceğini belirtti.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, Nisan ayının sonundan bu yana yapılan saldırılarda 460’tan fazla sivilin öldüğü, 23 hastanenin zarar gördüğü ve 330 binden fazla Suriyelinin Türkiye sınırına doğru kaçmak zorunda kaldığı belirtildi.

Şarkul Avsat