Trump İran’a karşı siber saldırı emri verdi

İran’a karşı yeni yaptırımlar hazırlığı içerisindeki ABD’nin yeni hamlesi ortaya çıktı. ABD basınında yer alan haberlere göre Washington, Tahran’ın ABD’ye ait insansız hava aracını (İHA) düşüren roket ve füze atarları kontrol eden bilgisayar sistemleri ve İran’ın bir casusluk ağını hedef alan siber saldırılar gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın 20 Haziran’da ABD’ye ait bir İHA’yı düşürmesinin ardından geçtiğimiz Cuma günü İran’ı hedef alan hava saldırılarını son anda iptal ettiğini duyurmuştu. Ancak Washington Post gazetesi ve Yahoo News internet sitesi, Başkan Trump’ın gizlice İran savunma sistemlerini hedef alan siber saldırılarla misilleme yapılması emri verdiğini aktardılar. Washington Post gazetesi, siber saldırının roket ve füze atarları kontrol eden bilgisayar sistemlerini hedef aldığını bildirirken Yahoo News, bir diğer siber saldırının, İran’ın Hürmüz Boğazı’nda gemilerin geçişini izlemek için kullandığı bir casusluk ağını hedef aldığını kaydetti.

“AMAÇ: BEYAZ SARAY’IN İTİBARINI ARTIRMAK”

Söz konusu siber saldırıların hazırlıklarının birkaç hafta sürdüğünü belirten Washington Post, saldırıların ABD ordusu tarafından ilk olarak Hürmüz Boğazı’nda iki petrol tankerinin sabotaj saldırılarına maruz kalmasının ardından önerildiğini aktardı. Washington, petrol tankerlerini hedef alan saldırılardan Tahran’ı sorumlu tutarken Tahran, bu suçlamaları reddediyor.

Öte yandan Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) yorum yapmaktan kaçınırken Tahran da bu bilgilerle ilgili herhangi resmi bir açıklama yapmadı. Ancak muhafazakarlara yakın olan Fars Haber Ajansı, bu bilgilerin İHA’nın düşürülmesinin ardından “kamuoyunu etkilemeyi ve Beyaz Saray’ın itibarını arttırmayı amaçlayan bir numara” olabileceğini öne sürerek, “siber saldırıların gerçekleşip gerçekleşmediğinin henüz belli olmadığını” belirtti.

Tahran, 2010 yılında ABD ve İsrail’in nükleer programını “Stuxnet” adlı virüsle hedef alan siber saldırı gerçekleştirmekle suçlamıştı. O dönem İran’daki binlerce bilgisayara bulaşan Stuxnet virüsü uranyumu zenginleştirmek için kullanılan santrifüjlerin çalışmalarını aksatmıştı.

Öte yandan ABD Başkanı Trump, Cumartesi günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran’ın asla nükleer silahlara sahip olmasına izin vermeyeceklerini ve bunun için Tahran’a ek yaptırımlar uygulayacaklarını belirtti. İran ise 2015 yılında dünya güçleriyle imzalanan ve Washington’un 2018 yılında “işe yaramadığı” gerekçesiyle çekilme kararı aldığı nükleer anlaşmaya olan bağlılığını yineledi. Askeri bir tehditten diyalog çağrısına kadar çeşitli ve farklı açıklamalarda bulunan Başkan Trump ise İran’ın nükleer programını terk etmesi halinde “çok iyi arkadaşlar” olacaklarını söyledi.

POMPEO: İRAN DİPLOMATİK OLARAK İZOLE EDİLMELİ

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran rejiminin şiddeti bırakmaya ve diplomasiye diplomasiyle karşılık vermeye karar verdiği zaman kendileriyle nasıl iletişime geçeceğini bildiğini vurguladı. Ancak Pompeo bu gerçekleşene kadar İran’ın diplomatik olarak izole edilmesi ve ekonomik baskı altında tutulmasına yoğun bir şekilde devam edeceklerinin altını çizdi.

Washington ve Tahran, savaş istemediklerini yinelemelerine rağmen, iki ülke arasındaki gerginlik artmaya devam ediyor.

CIA İÇİN CASUSLUK YAPMAKTAN SUÇLU İRANLI İDAM EDİLDİ

Buna karşın Tahran Washington’a karşı uyarılarda bulurken dün, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) için casusluk yapmaktan suçlu bulunan İran Savunma Bakanlığı Uzay Kurumu’da çalışan bir İran vatandaşının idam edildiğini duyurdu.

Başkan Trump, İran’ın ABD’ye ait bir İHA’yı düşürmesinin ardından yaptığı açıklamada, İran ile savaşmak istemediğini yineleyerek, bunun daha önce görülmemiş bir yıkım olacağını söyledi. Buna karşın İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi yaptığı açıklamada “İran topraklarına bir kurşun atılması, ABD’nin bölgedeki çıkarları ve müttefiklerini ateşe atacaktır” diye konuştu. Tahran, söz konusu İHA’nın İran hava sahasına girdiğini ve Birleşmiş Milletlere (BM) “reddedilemez kanıtlarla” şikayette bulunduklarını açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İHA’nın rotasını gösteren bir harita yayınladı. Washington ise İHA’nın uluslararası hava sahasında hedef alındığını belirtti. Diplomatik kaynaklara göre ABD, Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kapalı bir oturum düzenlenmesi talebinde bulundu.

Şarkul Avsat