Tahran: ABD’nin siber saldırıları başarısızlıkla sonuçlandı

Tahran, ABD’nin İran savunma sistemlerine yönelik düzenlediği siber saldırıların herhangi bir hasara yol açmadığını duyurdu.

İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, konuya dair Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Basın mensupları İran’a düzenlenen siber saldırıların doğruluğunu sorguluyor. Bu konuya açıklık getirmem gerekirse uzun zamandır ABD’nin siber terörizmiyle ve tek taraflı politikalarıyla mücadele veriyoruz. Çok çaba gösterdiler ancak siber saldırılarında başarılı olamadılar. Ayrıca yeni elektronik koruma sistemimiz sayesinde geçtiğimiz yıl 33 milyon siber saldırı başarısızlıkla sonuçlandı.”

ABD basınında yer alan haberlerde Tahran’ın Hürmüz Boğazı üzerinde ABD’ye ait İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) düşürmesine misilleme olarak İran’ın füze sistemini ve casusluk ağını hedef alan siber saldırılar gerçekleştirildiği aktarıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, İHA’nın düşürülmesinin karşılığının orantılı olmayacağı nedeniyle İran’ı hedef alan hava saldırılarını son anda iptal ettiğini duyurmuştu. Ancak Yahoo News internet sitesi ve Washington Post gazetesi, Trump’ın gizlice İran savunma sistemlerine karşı siber saldırı emri verdiğini bildirdi. Washington Post saldırılardan birinin  roket ve füzeatarları kontrol eden bilgisayar sistemini hedef aldığını aktardı. Yahoo News de ikinci saldırının İran’ın Hürmüz Boğazı’nda gemilerin geçişini takip etmek için kullandığı casusluk ağını hedef aldığını belirtti.

Ayrıca bahsi geçen siber saldırıların haftalar öncesinden planlandığına dikkat çeken Washington Post, Hürmüz Boğazı’nda iki petrol tankerine düzenlenen saldırının ardından ABD askeri yetkililer tarafından İran’a yönelik saldırı fikrinin önerildiğini aktardı.

Şarkul Avsat