Kabe’yi basan Cüheyman ile yüzleşen güvenlik görevlisinin hikayesi dizi oldu

Al Asuf dizisinde, Cüheyman adlı bir grup tarafından Mescid-i Haram’a yapılan baskın olayı ele alındı. ‘Yorgun’ karakteriyle bilinen Kabe’deki güvenlik görevlisinin kahramanca tutumu ise, dizinin ve gönüllerin kahramanı oldu.

Tarihte Mescid-i Haram’a baskın düzenleyen Cüheyman’ı konu edinen Al Asuf dizisindeki kahraman güvenlik görevlisini, Sanatçı Muhammed El Şaman canlandırıyor. Seyirciden tam not alan El Şaman, oynadığı karakter hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Kuveyt’te bulunduğum bir aile ziyareti sırasında, Abu Dabi’nin üretim bölümünün yöneticisi Abdulrahman el-Zayid beni aradı. Bana, Mescid-i Haram’da güvenlik görevlisi olan “yorgun” bir adam rolüne aday olduğumu söyledi.”

“Metni bana gönderdiğinde, karakteri sevdim, çünkü o güvenliğin kahramanca davranışı beni çok etkiledi. Kendi hayatı için kaçabilecekken yurtseverliği ve cesaretiyle ülkesi için sergilediği o kahramanca tavır son derece takdire şayan.”

“Her insan, çocukluktan olgunluğa kadar kendi yaşamını şekillendiren bir kişiliğe sahiptir. Neyse ki, beni anlayan ve beni sanatsal çalışmalarımda yardımcı olan ciddi ve kararlı bir kişiliğe dönüştüren ve destekleyen ebeveynlerle yaşadım.”

“Gerçekçi bir durumun ele alınmasının, senaristin hayal gücünün dokusundan daha zor olduğuna inanıyorum. Belki de yüzümün ayrıntılarında gördüğünüz ciddiyetin, yaşanmış bu olayın büyüklüğünden ve vatanseverlik duygusundan ileri geldiğini görebilirsiniz.”

“Sahneyi çekmeden iki ay önce çalışmalarıma başlamıştım. Rol için ulusal muhafızların akrabaları ve büyükleriyle iletişime geçtim. Sevenlerimiz olmadan başarılı olamazdık, destekleyen herkese teşekkür ederiz.”

Al Arabiya