Ürdün Kralı’ndan Abbas’a destek: Arap Barış Girişimi’ne bağlıyız

Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Arap Barış Girişimi’ne ve iki devletli çözüme bağlı oldukları mesajı verdiği bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre Ürdün Kralı 2 Abdullah, Filistin lideri Abbas’ı arayarak destek mesajı verdi.

Destek mesajı, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner’ın Filistin-İsrail barışı için hazırladığı planın Arap Barış Girişimi doğrultusunda olmayacağını ifade etmesinin ardından geldi.

WAFA’nın aktardığına göre Ürdün Kralı 2. Abdullah, ülkesinin 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini kabul eden Arap Barış Girişimi’ne bağlı olduğunu vurguladı.

Abbas’ın Filistin davasına verdiği ‘tavizsiz’ desteğinden dolayı Ürdün Kralı’nı takdir ettiği belirtilen haberde, iki liderin bölgede devam eden mevcut hassas koşulların gölgesinde koordinasyon ve istişareyi güçlendirme konusunda mutabık kaldığı aktarıldı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu (FKÖ) üyesi Hanan Aşravi, dün yaptığı açıklamada, Kushner tarafından hazırlanan planın işgali görmezden geldiği eleştirişinde bulundu.

Aşravi, planın Filistin davasını ‘para, çıkar ve yatırım davası’ şeklinde lanse ettiğini, ancak bununla beraber ‘Filistin topraklarının ve kaynakların çalınmasına neden olan işgalin görmezden gelindiğini’ söyleyerek tepki gösterdi.

Şarkul Avsat