Bahreyn, Bağdat Büyükelçisi’ni geri çağırdı

Bahreyn, Irak’taki büyükelçiliğine yapılan saldırıyı ve akabinde yaşanan sabotaj eylemlerini kınadı. ‘Bahreyn, Bağdat Büyükelçisi’ni istişare amacıyla ülkeye geri çağırdı.

Bağdat’taki büyükelçisini geri çağıran Bahreyn Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin ‘’Bakanlığımız, göstericiler tarafından kardeş ülke Irak’taki Bahreyn büyükelçiliği binasını hedef alan ve sabotaj eylemleri ile sonuçlanan saldırıyı kınıyor’’ açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

‘’Bahreyn’in Bağdat Büyükelçisi Salah el-Maliki istişare amacıyla ülkeye geri çağrıldı. Irak’taki Bahreyn büyükelçiliğinin, konsolosluğunun ve çalışanlarının güvenliği 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi uyarınca Irak hükümetinin sorumluluğu altında bulunuyor.’’

Öte yandan Irak hükümeti, Bağdat’taki baskına katılan 45 göstericinin gözaltına alındığını duyurdu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin konuyla ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘’Göstericilerin kardeş ülke Bahreyn’in büyükelçilik binasına düzenlediği baskın dolayısıyla hükümet olarak üzüntü içerisindeyiz. Kanunlara, devletin otoritesine ve diplomatik dokunulmazlık anlaşmasına aykırı olan sabotaj eylemlerinden dolayı da son derece esef duyuyoruz. Tüm güvenlik güçleri, büyükelçiliğin göstericilerden temizlenerek eski haline getirilmesi, gerekli güvenliğin sağlanması ve suçluların yargı önüne çıkartılmak üzere gözaltına alınması için sert ve acil tedbirler aldı.’’

Irak hükümetinin yasa ihlallerini önleme noktasındaki ciddiyetini vurgu yapan Başbakan Abdulmehdi ‘’ Bu ve benzeri eylemlere asla izin vermeyeceğiz’’  ifadesini kaydetti. Aynı bağlamda Irak Başbakanı, hükümetinin diplomatik temsilcilikleri ve oradaki çalışanların güvenliğini tehdit eden her türlü eylemi kesinlikle reddettiğine de dikkat çekti.

Şarkul Avsat