G20 Zirvesi, ‘küresel’ uyum çağrısı ile başladı

Japonya’nın ev sahipliğinde Osaka’da iki gün sürecek G20 Liderler Zirvesi, Japonya’nın girdiği yeni dönemi yansıtan ‘uyum’ çağrısı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın göze çarpan ‘uzlaşısı’ ile başladı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, G20 Zirvesi’nin açılış konuşmasında, “Umarım Osaka’da iyi bir uyum içinde bir araya gelebiliriz” diyerek, Japonya’nın yeni İmparatoru Naruhito’nun dönemine düzen ve uyum anlamına gelen ‘Reiwa’ adının verilmesine atıfta bulundu.

Ticaret savaşının her iki tarafı olan Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in arasında kalan Abe, çatışmaya odaklanmak yerine ortak bir zemin bulma çağrısı da yaptı.

Son zamanlarda birçok sert ifade kullanan Trump da G20 Zirvesi’nde uzlaşı mesajları içeren ifadeler kullandı.

İlk olarak Japonya Başbakanı Abe ile görüşen Trump, Japon otomobil firmalarının ABD’deki yatırımlarını takdir ederek, ABD-Japonya ticari ilişkilerinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

TRUMP: TİCARİ İLİŞKİLERİ KONUŞACAĞIZ

Bunun ardından Hindistan Başbakanı Modi ile görüşmeye geçen Trump, Japonya’ya gelişinden önce Hindistan’ın ABD’ye uyguladığı gümrük vergilerinden şikayet ettiği hatırlatılmasının üzerine, “Ticari ilişkileri konuşacağız, bunların olumlu olacağına inanıyorum” dedi.

Trump, Çin Devlet Başkanı Şİ Cinping ile de sert ticari anlaşmazlıklarını görüşmek üzere yarın bir araya gelecek.

G20 Zirvesi’nde iklim değişikliği gibi sorunlu konular da ele alındı.

ABD, Paris’te imzalanan iklim anlaşmasıyla ilgili herhangi bir konuşma yapmayı reddetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de bu dosyada bir atılım elde etmenin zor olduğunu dile getirdi.

Küreselleşme çağında, ülke liderleri ve hükümetler arasında siyasi eylem biçiminde köklü farklılıklar bulunuyor.

Financial Times’a röportaj veren Putin, Batı demokrasilerinin liberal ilerici fikirlerini eleştirerek, “Liberalizm hükümsüz kaldı” dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ise buna yanıt vererek, “Bence asıl hükümsüz olan otoriterlik, kişi kültleri ve oligarkların yönetimi” dedi.

Şarkul Avsat