Suudi Arabistan yabancı yatırımcıların mülkiyet sınırını genişletti

Suudi Arabistan, borsada işlem gören şirketler arasında yabancı stratejik yatırımcılar için koyduğu yüzde 49’luk sınırı genişletti. Genişletmenin amacı ise, borsadaki yabancı yatırımcıları çeşitlendirmek olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan, son yıllarda bölgenin en büyük borsa piyasasını oluşturmak için yabancı yatırımcılar ve ihracatçılara cazip gelecek bir dizi reformlar getiriyor.

2015 yılında yabancı yatırımcılara açılan Suudi Arabistan borsası, gelişmekte olan piyasa endekslerine dâhil olması nedeniyle yılın başından bu yana dış fon akışlarında bir artış yaşadı.

Sermaye Piyasası Kurumu (CMA) Başkanı Muhammed El-Kuwaiz, Reuters’e verdiği röportajda şunları söyledi:

“Bu yılın başlarında, Suudi Arabistan’ın sermaye piyasasında finansal yatırımcılar tarafından yapılan yatırımlar sadece yüzde 1 seviyesindeydi. Şu an bu rakam yaklaşık olarak üç katına çıkarak yüzde 3’e yükseldi.”

“AMACIMIZ BENZER ARTIŞLARI GÖREBİLMEK”

El Kuwaiz, “Yabancı yatırımcıların piyasaya girmesi için daha fazla fırsat oluşturmaya başladık. Amacımız, hız ve büyüklük bakımından benzer artışları görebilmek” ifadelerini kullandı.

Yeni uygulamaya göre, asgari veya azami satın alma sınırı olmayacak, ancak maliklerin satış yapmadan önce iki yıl boyunca hisselerini elinde bulundurmaları gerekecek.

Yabancı yatırımcılar, son birkaç aydır 51,2 milyar riyal (13,6 milyar dolar) değerindeki alımla Suudi hisse senetlerinin net alıcısı konumunda.

Şu an yabancı yatırımcılar Suudi Arabistan hisse senetlerinin yüzde 6.6’sına sahip.  Bunların ise, yüzde 3.15’i stratejik yabancı yatırımcılara ait.

Arab News