Suudi Arabistan’da mega eğlence projesinin planı açıklandı

Suudi Arabistan’da Qiddiya Yatırım Şirketi, Riyad’da yapılması planlanan eğlence şehri projesinin detaylarını açıkladı.

Yapılan açıklama, uzun süren tasarım sürecinden sonra, titizlikle yapılan bir planın ardından geldi.

DOĞAL ALANLAR DİKKATE ALINDI

QIC CEO’su Michael Reininger, Qiddiya projesinin amacını “Suudi Arabistan halkı, eğlence konusunda zengin deneyimlere ulaşmak için evrensel arzuları paylaşıyor. Bizim de planımız, Qiddiya projesinin bu deneyimlere, kişisel ve profesyonel arayışlara ulaşmalarını sağlamak” sözleriyle açıkladı.

Danimarka merkezli bir şirket olan Bjarke Ingles Group ile birlikte oluşturulan projenin planı, doğal alanlar dikkatle alınarak inşa edildi ve ziyaretçilere, yeşil alanlar, bisiklet yolları ve gelişmiş peyzaj ortamında inşa edilen yollar sunuldu.

Proje beş bölümden oluşuyor, bunlar;

DİNLENME BÖLÜMÜ

Resort Core, dört kapı atraksiyonunun yemek ve eğlence bölgesini ve kendine özgü tatil otelleri portföyünü çevrelediği Qiddiya projesinin kalbini temsil ediyor.

Bu bölgeye bitişik, park benzeri bir ortamda 5 bin ila 40 bin ziyaretçiyi ağırlayabilen ve aktif paten, kayak mekânlarından oluşan büyük bir açık hava eğlence mekânı bulunuyor.

2022’de açılması beklenen bölümü ailelerinin de kullanılabileceği “Six Flags Qiddiya” alanına da sahip olması bekleniyor.

İkinci bölümünde su sporları ve eğlence aktivitelerine sahip olmasının yanı sıra tatil otellerini de içermesi hedefleniyor.

HIZ PARKI

Üçüncü bölüm ise, dünya motor sporları etkinliklerinde sporculara ve izleyicilere eşit şekilde bir deneyim sunan bir “hız parkına” ev sahipliği yapacak.

ŞEHİR MERKEZİ

Şehir merkezi bölümü sanat ve spor etkinlikleri için kullanılacak ortak bir alan. 20 bin kişi kapasiteli stadyumlar ve 18 bin kişi kapasiteli kapalı salonun yanı sıra bir su merkezi ve bireysel aktivite mekânları olmak üzere birçok alana ev sahipliği yapacak.

Aynı zamanda 20 bin kişi kapasiteli bir gösteri sanat tiyatrosuna ve birinci sınıf bir sinema salonuna da ev sahipliği yapacak. Şehir merkezi bölümünde, bir özel okul, spor hastanesi ve özel bir villa bulunacak.

EKOLOJİ BÖLÜMÜ

Dinlenme bölümünün kuzeybatısında yer alacak olan Ekoloji Bölümü, doğaya duyarlı bir golf sahasının yanı sıra lüks oteller, spa salonları ve binicilik tesislerine de ev sahipliği yapması bekleniyor.

Arab News