Trump’tan İran mesajı: Acelemiz yok

İran krizi, Japonya’nın Osaka şehrinde düzenlenen G20 Zirvesi’ne damgasını vurdu. ABD Başkanı Donald Trump, ‘Acelemiz yok’ diyerek İran’a yönelik yaptırımların hafifletileceği iddiasını reddetti.

Trump, G20 Zirvesi’nde devlet başkanlarıyla yapacağı ikili görüşmeler öncesi, “Çok vaktimiz var. Acelemiz yok, zamanı istedikleri gibi kullanabilirler. Kesinlikle bir zaman baskısı yok. Umarım bir sonuç verir. Sonuç verirse çok iyi, vermezse ne olacağını zaten duyacaksınız” dedi.

Başkan Trump’ın zirve kapsamında ayrıca Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştüğü aktarıldı.

Reuters’ın haberine göre Modi, Trump ile görüşmesinde, İran’dan petrol alımı muafiyetini gündeme getirmek istediğini ifade etti.

ABD’den daha önce yapılan açıklamada, Hindistan’a İran petrol alımı konusunda tanınan muafiyetin sona erdiği duyurulmuştu.

Merkel-Cinping görüşmesi

Çin merkezli Xinhua Haber Ajansı’na göre, Almanya Başkanı Angela Merkel ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında yapılan görüşmede ise İran’ın nükleer silah edinmemesi gerektiği vurgulandı. İki tarafın da sorunun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiği konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Reuters, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in zirvede bir araya geldiğini bildirdi.

Cinping’ten diyalog çağrısı

Halihazırda Körfez’deki durumun oldukça hassaslaştığını ve durumun ‘barış ile savaş arasında bir yol ayrımında’ olduğunu söyleyen Cinping, taraflara sorunu diyalog yoluyla çözme çağrısı yaptı.

Macron-Putin görüşmesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen görüşmede de Suriye ve Ukrayna krizinin yanı sıra İran geriliminin masada olduğu aktarıldı.

AFP’nin aktardığına göre Macron, Putin ile görüşmesinde, “Birlikte yapacak çok işimiz var. Güvenlik Konseyi üyesi olduğumuz için aramızdaki işbirliğinin gerekli olduğundan eminim” ifadelerini kullandı.

İran’ın ABD’ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesi Körfez’de tansiyonun yükselmesine neden olmuştu.

Şarkul Avsat