G20’nin ilgi odağı Veliaht Prens ve Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen G20 Zirvesi’nin oturum aralarında çok sayıda görüşme gerçekleştirdi.

Veliaht Prens, dün, zirvenin oturum aralarında ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Prens Muhammed bin Selman, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Hollanda Kraliçesi Maxima ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile bir araya geldi. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ayrıcalıklı dostluk ilişkileri gözden geçirildi. Ayrıca ilişkileri güçlendirme yolları ve G20 gündemi ile ilgili çok sayıda konu ele alındı.

Prens Muhammed bin Selman’ın bugün de çok sayıda devlet başkanı ile bir araya gelecek. Bu görüşmeler arasında, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bulunuyor. Bloomberg haber ajansına göre Beyaz Saray resmi sözcüsü Hogan Gidley, Trump’ın, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gerçekleştirmesi beklenen görüşmeden önce Veliaht Prens ile bugün kahvaltı yapacağını ifade etti. Gidley, bu toplantıların Osaka’daki G20 Zirvesi’nde gerçekleştirilmesi beklenen en önemli toplantılar arasında bulunduğunu ifade etmişti.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile görüşeceği belirtildi. Görüşmede, önümüzdeki Ekim ayında gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin ele alınması bekleniyor.

Öte yandan Prens Muhammed bin Selman, dün ‘Dijital Ekonomi’ başlıklı bir oturuma katıldı. Oturumda bu dijital dönüşümün önemine ve tüm ülkelerde ekonomik büyüme ve sosyal refah kaynağı olarak toplumlardaki rolüne değinildi.

Veliaht Prens ayrıca dün akşam Osaka’daki zirveye katılan liderler için düzenlenen kültürel etkinliğe de katıldı.

Prens Muhammed bin Selman’ın gerçekleştirdiği görüşmelere, Suudi Arabistan Ulusal Muhafızlar Komutanı Abdullah bin Bender bin Abdulaziz, Suudi Arabistan Devlet Bakanı Dr. Musaid Ayban ve çok sayıda üst düzey yetkili de hazır bulundu.

Şarkul Avsat