Muhammed bin Zayid ve Guterres bir araya geldi

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan, dün, Abu Dabi İklim Toplantısı’na katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etti.

Abu Dabi Veliaht Prensi ve BM Genel Sekreteri, BAE ile BM arasında insani yardım, kalkınma ve çevre alanları başta olmak üzere çeşitli kurum ve programları arasında işbirliğinin geliştirilmesini ele aldı. Ayrıca tüm bölgesel ve uluslararası meseleler ve gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, işbirliğinin önemi vurgulandı. Dünyanın çeşitli yerlerinde karşılaşılan önemli zorluklarla yüzleşme konusunda ortak çabaları yoğunlaştırmanın gerekliliğinin altı çizildi. İnsanlık ve gezegenin yaşadığı en önemli zorlukla yüzleşmek için gerçekleştirilen Abu Dabi İklim Toplantısı’nın önemine vurgu yapıldı. Toplantıda, gelecekte yapılması gerekenler için planlanan BM 2019 İklim Zirvesi’nin çalışmalarını belirlendi.

Veliaht Prens Muhammed bin Zayid, iklim değişikliğinin etkilerini ele almak adına uluslararası çabaları güçlendirmeyi amaçlayan toplantı için başarı dileklerinde bulundu. Bin Zayid, ülkesinin iklim değişiminin etkileri ile mücadele çalışmalarının destekçisi olduğunun da altını çizdi.

Öte yandan Guterres, BAE’nin önümüzdeki Eylül ayında ABD’nin New York şehrinde gerçekleştirilecek olan BM 2019 İlkim Zirvesi’ne hazırlık niteliğinde olan Abu Dabi İklim Toplantısı’na ev sahipliği yapmasına övgüde bulunarak, verilen destekler için teşekkürlerini sundu.

Şarkul Avsat