Orta Doğu’da 30 milyar dolarlık franchise pazarı oluştu

Medine Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Münir Muhammed Nasir, marka ismi kiralayarak (franchising) açılan işletmelerin sayısının gün geçtikçe arttığını dile getirdi. Franchise pazarının 30 milyar dolarlık artışla petrol dışı en hızlı büyüyen sektör olduğu açıklandı.

Nasir, Ticaret Odası’nın Medine Sergi Merkezi’nde düzenlenen Dünya Franchise Fuarı’nda konuştu. Odanın Etkinlikler ve Sergiler için Üç Boyutla (Three Dimensions for Events and Exhibitions) işbirliği içinde düzenlediği etkinlik, BM’nin Mikro, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Günü ile aynı zamana denk geldi.

FRANCHİSİNG ÜLKE EKONOMİSİNİ YÜKSELTTİ

Nasir, fuarın yerel yetenek ve ürünleri desteklediğini, uluslararası markalar topladığını ve şehre yatırım yaptığını söyledi. Franchising, küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) sektörü için ideal bir model olduğunu ve ülkenin GSYH’sinin yüzde 4 – 5’ine katkıda bulunduğunu söyledi. Gelişmiş franchising sistemlerine sahip ülkelerde özel sektör işlerinin yüzde 6’sını sağladığını da belirtti.

Nasir, Suudi Arabistan’ın, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki franchising pazarının en hızlı büyüyen petrol dışı sektör haline geldiğini de belirtti.

Fuar, dünyanın dört bir yanından 56, Medine’den 12 ve Suudi Arabistan’ın dışından 17 katılımcıyla varlığını genişletti.

Arab News