İşçilere 15 Eylül’e kadar sıcakta çalışma yasağı getirildi

Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal Gelişim Bakanlığı, ülkede bazı şehirlerdeki yüksek sıcaklıklar nedeniyle belirli saatlerde güneşin altında çalışma yasağı getirdi. Bakanlık bu yasağın Eylül ayının 15’ine kadar geçerli olduğunu belirtti.

Yasağın saatleri, Bakanlığın işçilerin güvenliği ve sağlığı konusundaki endişeleri kapsamında belirlendi. Öğlen 12 ve 3 arasında belirlenen bu yasak, güneş altında doğrudan çalışan işçilerin sağlıkları üzerinde olumsuz etkilere neden olması nedeniyle konuldu.

ÖĞLE SAATLERİNDE ÇALIŞMAK YASAK

Çalışma ve Sosyal Gelişim Bakanlığı Sözcüsü Khalid Aba Al-Halil, yaptığı basın açıklamasında “Bakanlığın 3337 sayılı kanuna göre her yıl belirlenen tarihler arasında işçilerin öğlen 12 ve 3 arasında doğrudan güneş altında çalışmasını yasaklanmıştır” denildi.

Karar, petrol ve gaz şirketlerinde çalışan işçilerin yanı sıra acil durum bakım görevlilerinin, güneş zararlarından korunmaları için önlem amacıyla alındı.

Sözcü, kararın, bazı illerde geçerli olduğunu belirterek çalışma yasağı gerektirmeyen seviyelerdeki sıcaklıkların bu kararın dışında kaldığını belirtti.

Al Arabiya