Suudi Arabistan, Filistinlilerin vatanlarına dönme hakkına dikkat çekti

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu toplantısı, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında, Cidde’deki Selam Sarayı’nda düzenlendi.

Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın Filistinli mültecilere yardım sağlama konusundaki lider pozisyonunun süreceği vurgulandı.

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nı (UNRWA) destekleme toplantısında ‘Filistinlilerin vatanlarına dönmesinin uluslararası kararlarla garanti edilen yasal ve siyasi bir hak olduğu belirtildi. Bu hakkın zaman aşımına uğramayacağı, sabit ve tartışılamaz olduğu vurgulandı.

Enformasyon Bakan Vekili Dr. İssam bin Said, toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklamalarda bulundu.

Bakan Said’in aktardığına göre toplantıda İran destekli Husi milisler tarafından Abha Uluslararası Havaalanı’na düzenlenen ve aralarında 1 Hindistan vatandaşının da olduğu 9 sivilin yaralanmasına neden olan terör saldırısına işaret edildi. Husilerin sivilleri hedef alan terör eylemleri ve savaş suçlarının devam ettiğine vurgu yapıldı.

Saldırıda yaralananlara acil şifalar dilenirken Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın söz konusu saldırının planlanmasından ve uygulanmasından sorumlu terörist unsurlardan uluslararası yasalar ve sözleşmelere uygun olarak hesap soracağı ifade edildi.

Enformasyon Bakan Vekili toplantıda, Suudi Arabistan heyetinin Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başkanlığında Japonya’nın Osaka şehrinde düzenlenen 14’üncü G-20 Zirvesi’ne katılımı doğrultusunda toplantıların sonuçlarının gözden geçirildiğini söyledi.

Veliaht Prens’in toplantıda dünyanın yüz yüze olduğu karmaşık zorluklar karşısında uluslararası iş birliği ve koordinasyonu güçlendirmeye vurgu yaptığı, Suudi Arabistan’ın 21’inci yüzyılın sorunlarını tartışma, inovasyonun teşvik edilmesi, toprak ve insan refahının korunmasını sağlama hakkında tüm üye ülkelerle birlikte çalışacağının altını çizdiği konuşma takdir edildi.

Zirvenin sonuçlarına övgüde bulunan Bakanlar Kurulu, G-20’nin başarısı ve sıcak ev sahipliği için Japonya’ya teşekkürlerini sundu.

Toplantıda, G-20 liderlerini gelecek yıl Suudi Arabistan’da ağırlamaktan memnuniyet duyulacağının da altı çizildi.

Bakanlar Kurulu, Veliaht Prens’in geçen hafta gerçekleştirdiği resmi Güney Kore ziyareti ve Devlet Başkanı Moon Jae-in ile diğer üst düzey yetkilerle yaptığı görüşmeler hakkında da bilgi aldı.

Ayrıca Veliaht Prens’in Vizyon 2030 doğrultusunda Suudi Arabistan ile Japonya arasındaki iş birliğinin görüşüldüğü Japonya ziyaretinde Japonya İmparatoru Naruhito ve Başbakan Şinzo Abe ile görüşmesine de değinildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında Mısır’da, Sina’nın kuzeyindeki Ariş şehrinde ve Tunus’ta meydana gelen terör saldırıları kınanarak ölenler için her iki ülke hükümetine ve halkına taziye dileklerinde bulunuldu.

Toplantıda ayrıca Suudi Arabistan’ın terör ve şiddetin tüm tezahürleri karşısında kardeş Mısır ve Tunus ile dayanışma içinde olduğu vurgulandı.

Bakanlar Kurulu toplantısında Bağdat’taki Bahreyn Büyükelçiliği’ne bazı göstericiler tarafından düzenlenen saldırı şiddetle kınanırken Suudi Arabistan’ın bölgede istikrarın ve güvenliğin artırılması noktasında iki kardeş devletin yanında olduğu ifade edildi.

Kral Selman başkanlığındaki toplantıda, ikinci aşamadaki ‘Furicet’ hizmeti için Kral Selman bin Abdulaziz’in 10 milyon riyal, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın 5 milyon riyal ve İçişleri Bakanı’nın 2 milyon riyal bağışlamasının mahkumlar ve ailelerinin yeniden bir araya getirilmesi konusuna verilen önemin bir göstergesi olduğu kaydedildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca ülkenin iç işlerine ilişkin bir dizi karar da alındı.

Şarkul Avsat