Suudi çiftçiler çölde altı çeşit meyve üretti

Suudi Arabistan’ın kuzeyindeki çiftçiler şeftali, üzüm, incir, nar ve çileğin yanı sıra mürdüm eriğini de projelerine eklemeyi başardılar.

Büyük çaba harcayan Suudi çiftçiler, çölleri meyve üretiminin yapıldığı vahalara çeviriyor ve yerli ürünleri ülkenin pazarlarına sunuyor.

Ramazan ayında meyve ekimine başlayan çiftçiler, 12 binden fazla şeftali ağacı ekti.

Tarmus Vadisi’nde bulunan “Aliyat Al-Kassim” çiftliğinin süpervizörü Muhammed Al-Hwaimli’ye göre, bu yıl başarıyla üretilen Suudi şeftali ürününün birçok pazarı beslediğini söyledi.

KALİTELİ TARIM

Suudi çiftçiler tarımda su israfından kaçınarak damla sulama yöntemiyle çeşitli bitki ve ağaçların verimli bir şekilde büyümesini sağlıyor. Çiftçiler, yıl boyunca kaliteli ürünler elde etmek için son derece hassas hareket ediyor.

Al-Hwaimli, bu çiftliklerin profesyonel teknik çalışmalar yoluyla yeni iş imkanlarına olanak sağladığını belirtiyor. Al-Hwaimli, “Al Kasim, sezon bittiğinde ürün çeşitliliği yoluyla yeni bir tarım kültürünü yaymayı hedefliyor. Birçok üründe denemeler yaparak çiftçilere tecrübe kazandırmak ve onlardan faydalanmak için eşzamanlı olarak çalışıyoruz” dedi.

Mürdüm eriği fidanları ürettiklerini belirten Al Hwaimli, çiftçilerin fidanlara yoğun talep gösterdiğini bu talebin başarısından oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Al Arabiya