Katar ve İsrail Dubai Expo 2020’ye davet edildi

Katar ve İsrail’de dâhil olmak üzere Expo 2020’ye 192 ülke davet edildi.

Dubai Expo 2020, Katar ve İsrail de dâhil olmak üzere gelecek yıl düzenlenen etkinliğe katılmak üzere 192 ülkeyi “istisnasız” olarak davet ederek, bugüne kadar organize edilen en kapsamlı ve uluslararası Expo olduğunu gösterdi.

Dubai Expo 2020 resmi sözcüsü tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Expo 2020 Dubai’yi tüm insanlık için gerçek anlamda uluslararası bir etkinlik ve platform haline getirme taahhüdümüz doğrultusunda istisnasız bütün ülkeleri davet ettik.

170 yıldan uzun süredir, World Expos, inovasyon, kültürel değişim, yaratıcılık ve işbirliği yoluyla insanlığın ortak fayda için ilerletilmesine odaklanan apolitik olaylar olmuştur. Bu geleneği devam ettirdiğimiz için gururluyuz.”

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn ile birlikte, 2017 Haziran ayında Katar ile diplomatik, ticaret ve ulaşım bağlantılarını koparmasına rağmen Dubai Expo 2020 organizatörleri etkinliğe katılması için Doha Hükümeti ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Dubai Expo 2020 resmi sözcüsü, Cuma günü Arabian Business’a şunlar söyledi:

Katar, Expo 2020’ye davet edildi ve katılmayı onayladı. Bu katılımın detayı üzerine tartışmalar bir süredir sürüyordu ve hala devam ediyor. Herkesi Expo 2020’de ağırlamayı dört gözle bekliyoruz.”

İsrail, geçtiğimiz Perşembe günü etkinliğe katılacağını doğruladı. İsrail Dış işleri bakanlığı sözcüsü Reuters’a verdiği demeçte, “Expos, dünyanın dört bir yanından gelen insanların yaratıcılıklarını ve paylaşılan zorlukları gösterilmesi için bir araya geldiği küresel toplantılardır. Bu ortak çabanın bir parçası olduğumuz için heyecanlıyız ”dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu haber Ajansı AFP’ye verdiği demeçte ” İsrail’in Dubai Expo’suna katılımını memnuniyetle karşılıyorum” ifadelerini kullandı.

Paris merkezli Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) başkanı Vicente G Loscertales, “İsrail de dâhil olmak üzere, tüm dünya ülkelerini katılmaya davet ederek, Expo 2020 organizatörleri gerçekten, Dünya Expos’un evrensel ruhunu yansıtıyor” diye açıklamada bulundu.

Dubai Expo 2020, 20 Ekim 2020 başlayıp 20 Nisan 2021’e kadar devam edecek. Expo nedeniyle BAE’yi 25 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Dubai Hükümeti, Expo 2020 için yaklaşık olarak 40 milyar dolar harcama yapmayı planlanıyor.

Arabian Business