Körfez Liderleri, Trump ve ailesine hangi hediyeleri verdi?

ABD hükümeti, Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump’a verilen hediyeleri listeledi. Listede Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn gibi Körfez Ülkeleri liderlerinin de verdiği hediyeler bulunuyor.

Başkan Trump’a verilen hediyeler içinde en dikkat çekeni Suudi Arabistan Kralı Selman’dan yakut ve zümrütten yapılan 6 bin 400 dolar değerinde bir kolye ve Bahreyn Veliaht prensi tarafından verilen 4 bin 850 dolar değerinde olan altın kaplama savaş uçağı modeli yer alıyor.

BAE VE SUUDİ ARABİSTAN’DAN DEĞERLİ HEDİYELER

ABD Başkanı Trump’a verilen hediyeler arasında Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid tarafından verilen 3 bin 700 dolar değerindeki üç oryx bronz heykel ve bin 250 dolar değerinde bronz manati heykeli de bulunuyor.

Suudi Hükümeti tarafından ABD Başkanı Trump’a verilen kolyenin yanı sıra bin 380 dolar değerinde Kral Selman fotoğrafı ve birçok sanat eseri hediye edildi.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir es Sabah tarafından verilen bin 610 dolar değerindeki Kuveyt madeni parası ve Umman Başbakan Vekili Seyyid Fahd bin Mahmud Al Said tarafından verilen bin 260 dolar değerindeki “Kraliyet” parfümü de bulunuyor.

TRUMP’IN EŞİ VE KIZINA HEDİYELER

Kayıtlar ABD First Lady’si Melania Trump’a verilen hediyeleri de yayınladı. Suudi Hükümeti ve temsilcileri tarafından Melania Trump’a verilen hediyeler arasında 610 dolarlık Chopard kalem ve 810 dolar değerinde bir abaya bulunuyor.

Trump’ın danışmanı olan kızı Ivanka’ya da Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından 700 dolar değerinde kıyafet verildi.

Ivanka’nın eşi ve Donald Trump’ın başdanışmanı olan Jared Kushner’e, Körfez Kraliyet ailesi üyelerinin resmi törenlerde giydikleri kıyafetlere benzeyen üç adet siyah ve Altın’dan yapılan geleneksel “Bisht” hediye edildi. Aynı zamanda Kushner’e 750 dolarlık bir Chopard kalem de hediye edildi.

BAŞKAN VE AİLESİNE VERİLEN HEDİYELER DEVLET MALI

Trump’a, eşine ve ailesine ait diğer üyelere verilen tüm hediyeler Ulusal Arşiv ve Kayıt İdaresi’ne teslim ediliyor.

ABD Hükümet yönetmeliğine göre Başkana ve ailesine verilen bütün hediyeler Birleşik Devletler malı olarak kabul ediliyor.

Başkanlık süresi sona erdiğinde, hediyeler Ulusal Arşivlerden bir başkanlık kütüphanesine devredilir veya görevi sona eren başkan tarafından piyasa değeri üzerinden satın alınabilir.

Arabian Business