Erkek kılığında maçlara giden Suudi kadın futbolcunun hikayesi

Suudi Arabistan’da kadınların stadyuma girmelerinin yasak olduğu dönemde erkek kılığında maçlara giden Saja Kamal, futbolcu olana dek çektiği zorlukları anlattı.

Saja Kamal, 12 yaşında bir çocukken ülkesinde kendi futbol idolünü izlemek için stadyuma girebilmek erkek kılığında girmişti.

ERKEK KILIĞINDA STADA GİTTİ

Kamal, “En sevdiğim Suudi futbolcu Yaser Al Kahtani, Damman’da oyunuyordu ve ben onu izlemek istiyordum. Babam, saçlarımı bir şapkanın içine koydu ve bana bol elbiseler giydirerek beni stadyuma götürdü” dedi.

Ebeveynlerinin desteği ile Kamal, futbolcu olma hayalini gerçekleştirdi. Şu an 29 yaşında olan Saja, Suudi Arabistan’da kadınların spora katılımının bir savunucusu ve Suudi Arabistan’da yapılan yeni reformları cesaret verici olarak tanımlıyor.

FUTBOL OYNAYAN İLK SUUDİ KIZ

Kamal, “Benim hikayem Suudi Arabistan’da dört yaşımdayken başladı. Babam beni Doğu Bölgesi’ndeki özel bir tesiste Suudi Aramco Futbol Federasyonu’na kaydettirdi. Suudi Arabistan’da kadınlar, özellikle halka açık alanlarda futbol oynamıyor. Genç bir futbolcu olarak, liseden mezun olana kadar spora dahil olan tek Suudi kızdım. Babam kızını oynamaya kaydeden tek Suudiydi ” ifadelerini kullanarak ailesinin desteğini belirtti.

Kamal’ın futbol oynaması diğer Suudi erkekler tarafından doğru bulunmadı. Genç kızların spor yapmaya teşvik edilmediği bir kültürde büyümek, hedeflerine ulaşmak için mücadele etmek zorunda kalan Kamal için zorlayıcı bir deneyim oldu.

YURTDIŞINDA SUUDİ ARABİSTAN’I TEMSİL ETTİ

Kamal, “Okulda ya da üniversitede ya da halka açık yerlerde futbol gibi aktivitelere izin verilmemesi ve stadyumlara ya da spor salonuna girilememesi bana bir şey ifade etmiyordu. Futbol tutkumdu ve pratik yapmak istedim ve yaptım” ifadelerini kullandı.

Okulda futbol takımı olmayan Kamal, boş zamanlarında bir kampta çalıştı. Hızla gelişti ve Schwan’ın Minnesota’daki ABD Kupası da dahil olmak üzere gençlik turnuvalarında yurtdışında Suudi Arabistan’ı temsil etmek üzere seçildi.

Saja Kamal, “Uluslararası oynamak, dünyanın dört bir yanından diğer üst düzey oyuncularla tanışmama yardımcı oldu. Ancak Suudi Arabistan’ı altı ülkede temsil etmeme ve 12 yıldan fazla oynamaya rağmen, hiçbir zaman resmi olarak gerçek bir milli takım olmadık” dedi.

BAHREYN’DE ARSENAL FUTBOL OKULU’NA GİRDİ

Kamal ve kız kardeşinin liseye gitme zamanı geldiğinde, babası her ikisini de lise için Bahreyn’e gönderdi. Bu Kamal’ın Arsenal Futbol Okulu’na katılmasını sağladı ve bir adım daha öne çıktı.

Kamal’ın eğitimi spora olan sevgisini durdurmadı. Al-Fursan Futbol Kulübü’ndeki kadın ekibine koçluk yapmak için Suudi Arabistan’a dönmeden önce, üniversitedeyken Northeastern Üniversitesi’nin kadın takımında oynadı.

DÜNYA REKORUNU KIRDI

Şu an, kıdemli hükümet danışmanı olarak çalıştığı ve boş zamanlarında kadın takımlarına koçluk yaptığı Dubai’de yaşıyor.

Kamal kısa süre önce, kadınları spora katılmaya teşvik etmeye odaklanan bir STK olan Equal Playing Field’a (Eşit Oyun Alanı) katıldı. Diğer 30 futbol uzmanıyla birlikte Kilimanjaro Dağı’nın zirvesinde tarihteki en yüksek rakımlı futbol maçını oynadığı için dünya rekorunu kırdı. Birkaç ay sonra, grup Ürdün’deki Ölü Deniz yakınlarında, en düşük rakımlı oyun için yeni bir rekor kırdı.

“Çocukken gizlice girdiğim stadyumlara rastgele girmek, resmi bir Suudi kadın ekibini ilerletmem ve teşvik etmem için bana ilham verdi” ifadeleri ile sözlerini sonlandırdı.

Arab News