Umman, İsrail’in yakınlaşma söylemlerini reddetti

İsrail istihbarat şefinin, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yenilediği konusundaki açıklamaların ardından Umman cephesi, söylemlerin asılsız olduğunu ifade etti.

Umman Dışişleri Bakanlığı salı günü yaptığı Twitter açıklamasında “Umman ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına yönelik açıklamaların temelsiz olduğunu” bildirdi.

Açıklamanın devamında ise şunları söyledi: “Umman, bağımsız bir Filistin devleti ile İsrail arasında barışı sağlamak için tüm uluslararası ve bölgesel partiler arasında diplomatik koşullar yaratmaya hevesli.”

İSRAİL’İN ASILSIZ AÇIKLAMALARI

Pazartesi günü, İsrail’in Mossad İstihbarat Teşkilatı Başkanı Yossi Cohen, ülkesinin Umman ile “resmi ilişkiler” kurduğunu söyledi.

Tel Aviv yakınlarındaki Herzliya’da düzenlenen güvenlik konferansında, “Kısa bir süre önce Umman ile resmi ilişkiler yenilendi ve o ülkede İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın temsilciliğinin kurulmasına karar verildi” diye açıklamalarda bulunuldu.

Umman’ın Salı günü yaptığı açıklamada ise, İsrail temsilcilik bürosundan hiç bahsedilmedi.

TİCARİ TEMSİLCİLİK ANLAŞMASI

İsrail 1990’da ticari temsilcilik açmak için Umman ile anlaşmaya vardı, ancak 2000’de ikinci Filistin isyanın ortaya çıkmasından sonra Körfez Sultanı bu temsilcilikleri kapattı.

Ekim ayında, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Maskat’ta, Umman’ın Lideri Sultan Kabus ile sürpriz görüşmelerde bulundu.

Bu hareket Filistinlileri, ilişkilerin normalleşmesi konusunda tedirgin etmişti.

Arabian Business