Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki sahipsiz hayvanların 5 yıldızlı yemek keyfi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bir otelin mutfak şefinin attığı adım sayesinde, hem sahipsiz hayvanlar aç kalmayacak, hem de artan yemekler israf olmayacak.

BAE’li Şef Cemal al Breiki, müşterilerden arta kalan yemekleri kedi ve köpeklere dağıtıyor. Böylece, BAE’deki yemek artıklarını azaltmayı ve BAE’nin sahipsiz hayvanlarına yardım etmeyi hedefliyor.

Şefin ilk destekçileri arasında Abu Dabi Fairmont Bab Al Bahr oteli yer alıyor. Otel, mutfağındaki brunchlardan artan yemekleri, Cloud 9’da bulunan bir hayvan barınağına bağışlıyor.

Bunun ülke geneline yayılmasını umut eden Al Breiki, kampanyanın cuma günü başladığını ve Fairmont Bab Al Bahr oteli dışında, üç otelin daha ilgi gösterdiğini söyledi.

HER YIL 13 MİLYARLIK YEMEK ÇÖPE GİDİYOR

Emirates Çevre Grubu (Emirates Environmental Group), her yıl yaklaşık 13 milyar değerinde yemeğin çöpe gittiğini açıkladı.

Al Breiki, “İş ortaklarım ve ben, yemekleri topluyor, kıyma haline getirip Cloud 9’daki sahipsiz hayvanlara dağıtıyoruz. Yemeklerin içinde kemik, sos ve hayvanlar için zararlı olabilecek diğer içeriklerin olmadığından emin oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Fairmont Bab Al Bahr’ın Yiyecek ve İçecek Müdürü Elias Saad, otelin her hafta kalan yiyeceklerini sahipsiz hayvanlara ulaştırmak için çaba sarf ettiklerini söyledi.

The National