Çevre dostu otobüsler Dubai sokaklarında

Dubai’nin toplu taşıma araçlarına, yaklaşık 100 tane çevre dostu otobüs eklendi. Otobüsler emisyon standartlarına uyumlu, düşük yakıt tüketimine sahip…

Karayolları ve Ulaşım Otoritesi (RTA), İngiliz otobüs firması Optare tarafından yapılan 94 çevre dostu otobüsün kullanıma sunulduğunu açıkladı.

Orta büyüklükteki otobüsler, Avrupa Emisyon Standartları ile uyumlu, hafif ve düşük yakıt tüketimine sahip araçlardan oluşuyor.

RTA Genel Müdürü Matta Al Tayer, konuyla ilgili şunları söyledi: “Yeni otobüs serisi, RTA’nın Dubai’de toplu taşımayı iyileştirme ve uluslararası standartlara ayak uydurma konusundaki ana planının bir parçasını oluşturuyor.”

ENGELLİ HİZMETİ, İNTERNET, ŞARJ BAĞLANTI NOKTALARI…

Otobüslerin her biri, 32 oturan, dokuz ayakta olmak üzere 41 yolcu kapasitesinden oluşuyor. Ayrıca tekerlekli sandalye erişimine izin veren kapı sistemi ile engelli yolculara hizmet vermek üzere tasarlandı.

Motorlar için daha az yakıt kullanılıyor ve daha düşük seviyelerde karbon emisyonu üretiliyor. Otobüslerde ayrıca Wi-Fi ve şarj bağlantı noktaları da bulunuyor.

Al Tayer, “Yeni otobüsler, yeni bölgelere hizmet verecek ve Dubai’deki toplu taşıma araçlarının coğrafi kapsamını genişletecek” dedi.

The National