İlk Müslüman astronot Sultan bin Selman’ın kitabı yayınlandı

Uzaya giden ilk Müslüman ve ilk Arap olan Prens Sultan bin Selman’ın “7 Days in Space” adlı kitabı yayınlandı. Kitabın yayın tarihinin, uzay mekiği Apollo’nun Ay’a inişinin 50. yıl dönümüne denk gelmesi ise, ayrı bir anlam taşıyor.

Prens Sultan, 1985 yılında ABD Keşif Uzay Mekiği’nde bir yük taşıma uzmanı olarak yörüngede yedi gün geçirdi. Yazdığı “7 Days in Space (Uzaydaki 7 Gün)” adlı kitabında ise, uzay yolculuğu sırasında yaşadıklarını anlatıyor.

Şimdilerde Suudi Uzay Ajansı’nın başkanı olan 63 yaşındaki Prens Sultan, yolculuğu ile ilgili açıklamasında “Bence yapılacak tek doğal şey bu” ifadelerini kullandı.

KİTABIN İÇERİĞİNDEN PRENS SULTAN…

Kitap, bir uzay görevinin gerçekte nasıl bir şey olduğunu gösteren ve okuyucuyu sahnelerin arkasına çeken resimlerle dolu. Kitap ayrıca, keşif süresi boyunca kişisel hatıraları ve kraliyet ailesinin fotoğraflarını da içeriyor: Ailesinin ona verdiği hediyeler ve yanına aldığı Kuran-ı Kerim kitabı gibi…

Görevin başarısını ve Krallık için ne anlama geldiğini gururla anlatan kitabın giriş bölümü, rahmetli Prens Sultan bin Abdül Aziz tarafından yazıldı. Ayrıca Kral Fahd, Kral Abdullah, Kral Salman ve Prens Sultan’ın annesi Prenses Sultana Al-Sudairi’nin sözlerini de içeriyor.

Görevinden döndükten sonra Prens Sultan, Arap dünyasında bir kahraman olarak değer gördü. Macera alevini canlı tutmaya çalıştığı için hala dünyanın dört bir yanında kendi uçaklarını uçurmaya devam ediyor.

“7 Days in Space” Apple ve Android uygulamalarında mevcut bulunacak.

Arab News