BAE’de gelecek hafta ay tutulması olacak

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) gelecek hafta kısmi ay tutulması gerçekleşecek. Çıplak gözle görülebilecek tutulma için uzmanlar, hava şartlarının uygun olacağını söylüyor.

Bu yılın son ay tutulması, 16 Temmuz’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) gökyüzü semalarında görülecek.

Yüzde 65 oranında kısmi olarak gerçekleşecek ay tutulması, iki saat 58 dakika sürecek. Bir sonraki ay tutulması ise, 2021 yılının ortalarına kadar görülmeyecek.

Ay tutulması dünya, güneş ve ay arasında gerçekleşen bir olay, ancak 16 Temmuz’da gerçekleşecek olan kısmi ay tutulmasında üç cisim düz bir çizgi üzerinde durmayacak.

Dubai Astronomi Grubu CEO’su Hasan Al Hariri, Khaleej Times’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir sonraki ay tutulması 26 Mayıs 2021’de gerçekleşeceği için, insanları bu etkinlikten keyif almaya teşvik etmeliyiz. 2020’de sadece yarı gölgeli ay tutulması gerçekleşecek. Ay tutulması, insanlara çıplak gözle gözlemleme fırsatı sunuyor. Bir ay tutulması sırasında doğrudan aya bakmak tehlikeli değildir, çünkü kendi ışığı değil.”

Tutulma, Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Pasifik, Atlantik, Hint Okyanusu ve Antarktika da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde de görülecek.

“AY TUTULMASI KÖTÜ BİR ALÂMET DEĞİL”

Al Hariri, BAE sakinlerini sosyal medyada dolaşan ay tutulmalarının bir kişinin hayatı üzerinde “olumsuz bir etkisi” olabileceğini gösteren aldatmaca mesajlara düşmemeleri konusunda da uyardı.

Dubai Astronomi Grubu, sık sık sakinlerine bazı astronomik olayları “kaos ya da dünyanın sonu” anlamına gelen batıl inançlara inanmamalarını tavsiye ediyor.

Khaleej Times