KSRelief ve UNICEF 1,14 milyon Yemenli çocuğu aşılayacak

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) ve UNICEF, Yemen’de çocuk aşılama programlarının genişlemesi için bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 1,14 milyon Yemenli çocuk aşılanacak.

KSRelief Sağlık ve Çevre Yardımı Başkanı Dr. Abdullah el Moallem, Arab News’e anlaşmanın altı ay süreceğini söyleyerek şunları dile getirdi: “Proje, altı ay içinde 1,14 milyon Yemenli çocuğa bağışıklık kazandırmayı amaçlıyor. Aşı projesi, Yemen’in her yerinde yapılacak ve toplam değeri 4 milyon 775 bin dolar.”

ÇOCUKLARI BİRÇOK HASTALIKTAN KORUYACAK

El Moallem, “KSRelief, kısa bir süre içinde bir bakım merkezi ve tamir atölyesi de kuracak olmasının yanı sıra Aden ile Sana’da bir soğuk oda deposu da inşa ediyor” diye sözlerine devam etti.

El Moallem, programın yüzde 75’inin, bir yaşın altındaki çocukları difteri, boğmaca, tetanoz, hepatit B ve influenza B dâhil olmak üzere hayatı tehlikesi bulunan çeşitli hastalıklardan koruma sağlayan Pentavalan aşısı ile aşılanmasının çoktan tamamlandığını belirtti.

Anlaşma, KSRelief İşlemler ve Programlar Genel Müdür yardımcısı Ahmed el Baiz ile UNICEF temsilcisi Eltayip Adam arasında Riyad’daki genel merkezde imzalandı.

2 BİN SAĞLIK GÖREVLİSİ ÇALIŞACAK

Yenilenen program, dokuz önlenebilir hastalığa karşı temel aşılamalar, kızamık ve kızamıkçık aşılamalarının yanı sıra sabit ve hareketli bölgelerde sağlanan bağışıklık hizmetlerinin iyileştirilmesini içeriyor.

Programa, aşıların tedariği ve malzemelerin taşınmasını da dâhil. Program, 70 güneş enerjili buzdolabı, üç soğuk oda ve solar buzdolapları için ekipmanları da tedarik edecek. 2 bin sağlık çalışanını, aşılama programlarının uygulanması konusunda eğitecek ve broşürlerin ve sağlık eğitimi derslerinin dağıtımıyla 600 saha ziyaretini kolaylaştıracak.

Adam, programın Yemenli çocukların sağlığına katkıda bulunacağını söyleyerek KSRelief’e çalışmaları ve cömert finansal desteği için teşekkür etti.

Arab News