Prens Selman’dan Suudi kadın aşçıya övgü

Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile çekildiği fotoğrafları paylaştıktan sonra yıldızı parlayan Suudi kadın aşçı Lima el- Cahdelî, yaptığı yemeklerden sonra Prens Selman’dan tam not aldı.

El-Arabiya’ya verdiği röportajda, çocukluğundan beri yemek pişirmeyi çok sevdiğini söyleyen Lima, erken yaşlarda pişirme sanatının inceliklerini öğrendiğini ve Fransız mutfağıyla işe başladığını belirterek zamanla dünya mutfağına hâkim olduğunu ve ailesinin teşvikiyle kendisini bu alanda geliştirdiğini belirtti.

JAPON MUTFAĞINDA UMUT VERİCİ BİR DENEYİM

Lima el- Cahdelî eğitimiyle ilgili, “Liseyi bitirdikten sonra aşçılık eğitimi almak için Londra’daki Fransız okuluna başladım ve bir buçuk yıl sonra eğitimimi tamamladım. Ardından Dubâi ve Cidde’deki uluslararası otellerin mutfağında bir süre deneyim elde ettikten sonra Japonya’ya gittim.” açıklamasında bulundu.

Japonya mutfağında 3 yıl çalışan Lima, her açıdan kendisi için güzel bir deneyim olduğunu özellikle restorana gelenlerin Suudi bir aşçı olduğunu öğrenince onunla görüştüklerini ve onu övdüklerini belirtti. Öte yandan bazen eleştirilere maruz kaldığını ve gelenlerin işini bırakması için ona tavsiyelerde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

YEMEĞİNİ TADAN PRENS’TEN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Muhammed bin Selman’ın restorana konuk olduğu günle alakalı konuşan Lima, Prens’in gelişinden çok kısa bir süre önce haberlerinin olduğunu ve yemekleri çok az bir zamanda hazırladıklarını söyledi.

Lima, ziyaretin sonunda Prens Selman’ın, yemekler için “mükemmel bir lezzet” dediğini aktararak, onunla bir hatıra fotoğrafı çektiğini ve Prens’in övgüsünden dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Aşçılığın umut verici bir geleceği olduğuna dikkat çeken Lima, bu alanda ilerlemek isteyenler için fırsatların çok olduğunu vurguladı.

Prens Selman ile fotoğrafı yayılmadan önce de çok fazla teklif aldığını ve isteyenlerin kendini geliştirmek için birçok fırsatının olduğunu ifade etti.

Al Arabiya