Suudi serbest dalış şampiyonu 81 metre derinlikte öldü

Cidde’de gerçekleşecek bir yarışma için antrenman yapan Suudi serbest dalış şampiyonu Bassam Bakheet’in cesedi 81 metre derinlikte bulunmuştu. Bakheet’in ölümüyle ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Bakheet cesedi geçtiğimiz Cuma günü 81 metre derinlikte, denizci Ahmad Shaker tarafından bulundu ve Sınır Muhafızları’na teslim edildi.

ANTRENMAN YAPARKEN ÖLDÜ

Serbest dalış alanında rekoru elinde bulunduran 19 yaşındaki Suudi Arabistanlı Salma’nın babası olan Shaker, trajedinin ve kurtarma çalışmalarının ardından Arab News’e konuştu.

Shaker, “O gün farklı derinliklerde antrenman yapanlar vardı. Bir tanesinin derinliği 80 metre, diğeri 40 metre ve kızımın bulunduğu 30 metrelik derinlikler. Kızım Salma 30 metrelik derinlikteyken aniden Bassam’ın hayatını kaybettiği 80 metrelik derinlikte bir hareketlenme meydana geldi. Bassam’ın takımından bir kişi, kızımın takım alanına girerek Bassam’ın kayıp olduğunu söyledi. Bu, kızımın beni yardım için aradığı andı” dedi.

Kral Abdullah Ekonomik Şehri (KAEC) denizcilik hizmetleri müdürü olan Shaker, olay yerine giderken Sınır Muhafızları’nı aradı.

YÜKSEK TEKNOLOJİK CİHAZLARLA ARAMA BAŞLADI

Shaker, “Derinlik nedeniyle, Bassam’ı aramaya bassa dalgıçlarını gönderemezdik. Bassa dalgıçları 40 metreden derin alanlara giremezler. 40 metreden derin olan olaylarda Trimax dalgıçları gerekli. Trimax dalgıçları özel bir eğitimden geçiyor. Bu yüzden de, şu an Suudi Arabistan’da bu tür olaylara derhal müdahale edebilecek birkaç dalgıç bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Trimix dalış eğitmeni Abdullah Bağdadi, arama çalışmalarına liderlik etti.

Arama çalışmalarının yönetimi, aramaya yardımcı olacak teknik dalgıçlar sağlayan Suudi Su Sporları ve Dalış Federasyonu ile birlikte çalışan Sınır muhafızlarındaydı.

Shaker, “Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, su altında çalışan uzaktan kumandalı gemiler (ROV’ler) sağladı, Kral Abdul Aziz Üniversitesi, yan taramalı ve çok ışınlı sonarlar ile arama çabasını sağladı ve KAEC, yüksek teknoloji denizaltı dinleme cihazı teknolojisine sahip kurtarma gemileri sağladı” dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Shaker, “Perşembe günü deniz tabanını ROV’ları ve sonar ekipmanlarını kullanarak taradık. Bu, üç Trimix dalgıcının arama yapacağı alanın daraltılmasına yardımcı oldu. Cuma günü, 81 metre derinlikte saat 17.30’da Bassam’ın bedenini bulduk. 250 metreye kadar inen bir çıkıntının kenarındaydı. Kaymış olsaydı, onu kurtaramazdık” diye konuştu.

Trimax dalgıçları Bakheet’i yüzeye çıkardı ve cesedini Sınır Muhafızlarının beklediği bir tekneye taşıdı. Bakheet’in cenazesi Cumartesi günü defnedildi.

Salma, Bakheet ile trajediden önce konuşan son isimdi. Salma, Bakheet için şu ifadeleri kullandı: “Bakheet oldukça pozitif, konuşkan ve tüyo veren biriydi. Toplumun bütün kesimleri tarafından sevilen ve saygı duyulan, iyi bir insandı.”

Sınır Muhafızları, kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

Arab News