ABD, Körfez’de tanker saldırılarını önlemek için koalisyon kuruyor

Amerika Birleşik Devletleri, Basra Körfezi’nde gerçekleşen tanker saldırılarının ardından Körfez surlarında özgürce dolaşmayı güvence altına almak için komuta gemileri ve denetimi artırmayı planlıyor.

Washington, önümüzdeki haftalarda ticari nakliyeyi güvence altına almak ve dünya petrol arzına zarar verebilecek daha fazla saldırıyı önlemek için müttefikler arıyor.

KOALİSYON KURMAK İÇİN GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, yaptığı açıklamada, “Birkaç ülke ile Hürmüz Boğazı ve Bab’ül Mendep Boğazı’nda deniz güvenliğini sağlayacak bir koalisyon için görüşmeler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Genelkurmay Başkanı, koalisyona destek veren ülkeler belirlenecek ve ardından koalisyona verilen imkânlar doğrultusunda ordularla doğrudan çalışacaklarını söyledi.

Orgeneral Joseph Dunford, planın ayrıntılarını ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmenin ardından açıkladı.

BAE, KOLEKTİF OLUŞUMA DESTEK VERECEK

Bu haftanın başında The National’a konuşan bir Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilisi, BAE’nin körfezin güvenliği için tek tek yapılan eylemler yerine kolektif bir oluşuma destek vereceklerini söyledi.

ABD’nin körfezdeki gemilerin dolaşımını güvence altına alma planları için uluslararası koalisyon teklifi, geçtiğimiz aylarda petrol taşıyan gemilere yönelik gerçekleştirilen saldırıların ardından hız kazandı. ABD, bu saldırılardan İran’ı sorumlu tutmuştu.

İran, petrol ihraç etmemesi durumunda uzun zamandan bu yana dünyadaki petrolün yaklaşık beşte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdit ediyor. ABD Başkanı Donald Trump yönetimi nükleer programını yeniden müzakere etmek için Tahran’a baskı yapıyor.

ABD VE İRAN ARASINDA KRİZ

ABD, İran’ın nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından bir dizi yaptırım uygulamaya başlamıştı ve bu yaptırımların önemli bir kısmı petrol yaptırımıydı, Tahran yönetimi ise kendi petrollerinin Hürmüz Boğazı’ndan geçmemesi durumunda diğer ülkelerin petrollerinin de buradan geçemeyeceğini açıklamıştı.

ABD’nin böyle bir koalisyon kurmasının nedeninin yapılan saldırılar olduğu düşünülüyor. ABD’li yetkililer, Hürmüz Boğazı’nın güvenliğini tartışmış olsalar da Orgeneral Dunford, koalisyonun Yemen’in batı kıyısındaki sularda güvenliği artırmaya çalışacağını dile getirerek Bab’ül Mendep Boğazı’ndan da bahsetti.

Suudi Arabistan, BAE ve ABD uzun süredir Husilerin Bab’ül Mendep Boğazı’ndan geçen gemilere saldırmasından endişe ediyor. Her gün yaklaşık 4 milyon varil petrol ve çok sayıda ticari ürün Bab’ül Mendep Boğazı’ndan ABD, Asya ve Avrupa’ya geçiyor.

Dünya’nın en büyük ham petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, geçtiğimiz yıl Husi saldırıları nedeniyle Bab’ül Mendep Boğazı’ndaki ticaretine ara vermek zorunda kalmıştı. Suudi Arabistan, Bab’ül Mendep’teki sevkiyatına yeniden başlamıştı.

The National