BAE’li uzmanlar: Sık telefon kullanımı uykusuzluğa neden oluyor

Birleşik Arap Emirlikli (BAE) uzmanların araştırmalarına göre, sağlıklı bir uyku için yatak odasındaki akıllı telefonların yasaklanması gerekiyor.

Şarka(Sharjah), Abu Dabi ve Al Ain’de yaklaşık 500 kişiyi araştıran Şarka Üniversitesi’ndeki akademisyenler, akıllı telefonların yoğun kullanımı ile düşük uyku kalitesi arasında genel bir bağlantı olduğunu doğruladı.

Akademisyenler akıllı telefonların aşırı kullanımı nedeniyle kafein bağımlılığı ve uykudan mahrum kalmanın “kısır döngüsüne” girdiği konusunda uyarıda bulundu.

Araştırmacılar, telefonlarını yastığının altında koyup uyuyanların geneli için, uyku kalitelerinin en kötü seviyede olduğunu belirtti.

EN BÜYÜK ETKEN MANYETİK ALAN

Telefonlardan gelen bozuk sinyaller, hatta yaydıkları elektrik ve manyetik alanlar uykusuzluk ile bağlantılı olması konusunda büyük bir izlenim veriyor.

Üniversitenin tıp fakültesinde çalışan araştırmacılardan Doçent Adel Elmoselhi, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Uyku izleme uygulamalarının çoğu, uyurken cihazın kişiye yakın olmasını gerektirse de, çalışmamız bu uygulamaları kabul etmiyor ve önermiyor. Kötü uyku, akıllı cihazların aşırı kullanımı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Spesifik olarak, uyku dengesi bozuk olanların telefon kullanım sıklığı beş kat daha fazla.”

Diğer çalışmalar BAE’deki insanların neredeyse üçte ikisinin yeterli uyku almadığını gösteriyor.

Telefonunu yastığının altına koyup uyuyanların ise, 10 kişiden dokuzu net bir şekilde uyku bozukluğu yaşıyor.

The National