Birleşik Arap Emirlikleri’nin çılgın projesi! Antarktika’dan buzdağı getirecekler!

Birleşik Arap Emirlikleri şirketi The National Advisor Bureau Limited, Antarktika’dan Fujairah (Füceyre) sahiline buzdağı getirmeyi planlıyor. Projenin 150 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Birkaç yıl önce BAE’ye Antarktika’dan buzdağı getirme planının haberi ilk çıktığında herkes iyi zamanlanmış bir Nisan şakası olduğunu düşünmüştü.

YAĞMUR FIRTINALARINA YOL AÇACAK

Antarktika’dan Fujairah (Füceyre) sahiline buzdağları çekme planının arkasındaki BAE şirketi, Euro News’e bu yıl sonlarına doğru ilk testini yapmayı planladığını ve 80 milyon dolara mal olacağını açıkladı.

The National Advisor Bureau Limited, 2017’de iddialı planlarının bölgede önemli bir iklim değişikliğine neden olabileceğini söyledi, çünkü Arap Denizi kıyılarına yakın bir buz dağından çıkan soğuk hava yıl boyunca yağmur fırtınalarına neden olabilir.

PROJE 150 MİLYON DOLARA MAL OLACAK

Bir röportajda, şirketin genel müdürü Abdulla Alshehi, ilk ön testin su toplama için Güney Afrika’daki Cape Town’a veya Avustralya’daki Perth kentine daha küçük bir buzdağının çekilmesini içerdiğini söyledi.

İlk deneme, 60-80 milyon dolara mal olacakken, bir buzdağını BAE’ye çekecek asıl proje 100-150 milyon dolara mal olacak. Plan başarılı olursa, bu proje BAE’nin havasını tamamen değiştirebilir ve turistler buz dağını görmek için Fujairah’a akın edebilir.

Esquire Middle East