Dubai’de arabasını yıkatmayana 136 dolar para cezası!

Kirli olan aracınızı tatilden döndükten sonra yıkamayı planlıyorsanız, bir daha düşünün. Bu dikkatsizliğiniz size 500 Dubai Dirhemi’ne (136 dolar) mal olabilir.

Dubai Belediyesi’nin açıklamasına göre, kirlenmiş aracını halka açık alanlarda park eden kişiler 500 Dubai Dirhemi (136 dolar) ile cezalandırılacak.

Belediye daha önce, bu tür araçların “şehrin görüntüsünü bozduğunu” açıklamış ve yurt dışında uzun süreli tatil yapmayı planlayan kişilerden daha dikkat olmalarını istemişti.

Müfettişler, kirli araçları belirlediklerinde ön camına bir uyarı notu bırakacak. Bu uyarıdan sonra araç sahiplerine, araçlarını yıkamaları için 15 günlük bir süre tanınacak. Aracın temizlenmemesi durumunda ise müfettişler araca el koyacak.

Dubai Belediyesi’nin belirttiği kurallara göre, araç sahibi cezayı ödemek için belediye ile irtibata geçmez ise, araç bir müzayede de açık artırma ile satılacak.

ARACINIZI TOZDAN NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?

Aracınızın tozdan korunabilmesi için haftada bir kere yıkamalısınız. Fakat aracınızın iyi durumda görünmesi için sizlerle birkaç ipucu daha paylaşıyoruz:

  • Aracınızın yıkamadan sonra iyice kurutulduğundan emin olun.
  • Aracınızın dış kısmındaki aşırı çamur veya kiri temizleyin.
  • Aracınızın yılda en az iki kere cilalayın.
  • Aracınızın iç kısmının kirlenmemesi için paspaslarınızı kuru tutun.

Gulf News