Suudi Arabistan’da galaksinin göz kamaştıran güzelliği

Suudi Arabistan’da bulunan turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Tebük bölgesindeki Ral Dağı’ndan galaksiyi fotoğraflayan ünlü fotoğrafçı Muhammed Şerif, işinin zorluklarını ve güzelliklerini anlattı.

Tebük bölgesinin güneyinde yer alan dağın zirvesindeki galaksilerin güzelliğine dikkat çeken Suudi fotoğrafçı Muhammed Şerif, galaksilerin etrafını çevreleyen yıldızlara işaret ederek yaratıcının mükemmel güzelliklerine şahit olduğunu ifade etti.

GALAKSİYİ FOTOĞRAFLAMANIN DETAYLARI

Görüntülerin çoğunlukla gece yarısı, kamerî ayların başında veya sonunda ortaya çıktığını söyleyen Şerif, galaksileri net görebilmemiz için Ay’ın ortaya çıktığı zamana denk gelmemesinin önemli olduğunu vurguladı.

Al- Arabiya’ya yaptığı konuşmada, galaksilerin yılın her gecesinde mevcut olduğunu söyleyerek, kışın gecenin ilk yarısında yakınlaştığını, ilkbaharda çok belirgin olmadığını söyledi. Ancak yaz mevsiminde net bir şekilde görülebileceğine işaret eden Muhammed Şerif, yazın ufukta ışık saçan bulutlar gibi gözüktüğünü söyleyerek, Güneydoğu yönünden çıkan galaksinin, batı ve doğu yönüne doğru uzandığını ifade etti.

GECE 10 İLA 2 ARASI EN ÖNEMLİ SAATLER

Suudi fotoğrafçı yaptığı çekimlerin sebebinin yaratıcının güzelliklerini ve Allah’ın kudretini göstermek olduğunu söyleyerek, Galaksinin kâinattan bir parça olduğunu ve gökyüzünü bir halka gibi çevrelediğini ifade etti. Öte yandan tur programlarının, galaksinin tam olarak ne zaman görüldüğüne dair bilgi verdiğini vurgulayarak, akşam 10’dan gece 2’ye kadar görüldüğünü söyledi.

Şerif, fotoğrafları için dağı, gökyüzünü ve galaksiyi alacak şekilde bir açı seçtiğini, galaksinin güzelliklerini en iyi şekilde gösterebilmek için çekimde özel ekipmanlar kullandığını belirtti. Konuşmasının devamında Râl dağı hakkında bilgi veren Şerif, “Râl, devekuşu yavrusu veya yavru kuş anlamına gelir. Dağ iki kısımdan ibaret; kuzey ve güney. İkisinin arası bir vadiyle ayrılır. Tarih kitaplarından anlatıldığına göre bu vadi, Medine’ye giden hacıların dinlendikleri bölgeydi.”

Râl dağı el- Vech şehrinin güneydoğusuna 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kuzey ve Güney Râl şeklinde, birbirine bitişik tek bir dağ gibi görünüyor ve Batı yönüne eğimli. Vâdiye ilk girişte sadece bir yarık şeklinde görünüyor.

Al Arabiya