Suudi genç kız şişe kapağına okuyla meydan okuyor (VİDEO)

Suudi genç kız Meşâil el-Atîbî, plastik şişe kapağına okuyla meydan okudu. Okçuluktaki maharetinden dolayı birçok rekora imza atan Atîbî, bu başarısını Suudi Arabistan Okçular Birliği’ne katıldıktan sonra düzenli alıştırmalar yaparak elde ettiğini söyledi.

Okçuluk alanında Suudi Arabistan’ın ilk kadın sporcusu olan Meşâil el- Atîbî, çok sayıda şampiyonluk ve başarı elde etti. Çocukluğundan beri bu spora aşık olduğunu söyleyen Atîbî, 70 metre mesafeden hedefi vurmak için yoğun olarak çalıştığını ifade etti.

“OKÇULUĞUN SIRLARINI KEŞFETTİM”

El-Arabiya’ya konuşan Meşâil, “Bu sporu çok sevdim ve bu alanda ilerlemeye karar verdim. Okçulukla ilgili araştırmalar yaptım ve bu sporun sırlarını keşfetmek için videolar izliyorum. Okçuluğa dair her şeyi inceleyerek bu spora tamamen âşinâ oldum.” dedi. Meşâil sözlerine şöyle devam etti: “Okçulukta kendi ülkemde şampiyonluk elde ettikten sonra dış ülkelerdeki şampiyonluklar için çalışmaya karar verdim.”

İŞTE O ANLAR

Uluslararası çevrelerde Suudi Arabistan’ı başarısıyla temsil eden Meşâil, elde ettiği başarılardan sonra okçuluğun Suudi Arabistan’da yayılmaya başladığını ve çok başarılı kadın sporcuların olduğunu ifade etti.

“OKÇULUK, KİŞİYE SABIR, DİKKAT VE ÖZGÜVEN KAZANDIRIYOR”

Suudi Arabistan Okçular Birliği ile düzenli alıştırmalar yaptığını belirten Atîbî, kendisini geliştirmek için arkadaşının yardımıyla çalışmalarına evde de devam ettiğini söyledi. 25 yarışmacı arasından 18 metre mesafeden ilk şampiyonluğunu elde eden kadın okçu, bu sporun kişiye sabır, dikkat ve özgüven kazandırdığını vurguladı.

KADINLAR İÇİN AYRICALIKLI BİR SPOR

Atîbî, sabırlı ve istikrarlı olup, düzenli alıştırma yapmanın bir okçunun dikkat etmesi gereken özellikler olduğuna işaret etti. Suudi Okçular Birliği’nin, kadın sporcuların okçuluğa katılması için her türlü imkanı sağladığını söyleyen Atîbî,  bu sporun çok fazla hareket gerektirmediğini ve tesettür için bir sorun oluşturmayacağını belirterek kadınlar için ayrıcalıklı bir spor olduğunu ifade etti.

Al Arabiya