Hacılar için ileri teknoloji “akıllı” kart uygulaması başlatıldı

Suudi Arabistan’da bu yıl Hac ve Umre Bakanlığı tarafından başlatılan bir deneme programında 25 bine yakın hacıya giyilebilir ileri teknolojili akıllı kartlar verilecek. Kartlar, hacıların kişisel bilgilerini, sağlık durumunu, ikametgahını ve hac turu ayrıntılarını içerecek.

Program kapsamında Mina’daki bir kontrol odası tarafından yönetilen konum izleyici ile hacıların hareketleri takip edilecek.

DENEME AŞAMASINDA OLAN KARTLARIN SAYISI ARTACAK

Hac ve Umre Bakanlığı’nın baş planlama ve strateji sorumlusu Dr. Amr Al-Maddah, “Üzerinde çalıştığımız akıllı bir hac girişiminin deneysel aşaması ve hacılar için ne derece avantajlı olabileceğini inceleyeceğiz. Diğer bölgelerden daha fazla hacıyı da kapsayacak programla bu kartlar önümüzdeki yıllarda artacak” dedi.

Bakanlık ayrıca, aynı bilgi depolama teknolojisine sahip olan ancak konum izleme özelliği bulunmayan 200 bin hacı kimlik kartı da çıkarıyor. Bu kartlar, Hac hizmet sağlayıcılarının hacıları hızlı bir şekilde tanımlamalarını, tıbbi geçmişlerine erişmelerini ve ihtiyaç duydukları yardıma ulaşmalarını sağlayacak şekilde taranabilir.

HACILAR KALABALIKTA İZLENEBİLECEK

Kartların bu yıl Akıllı Hac Kimliği uygulaması tarafından tamamlanacağını söyleyen Al-Maddah, “İzleme konumu, haritadaki kalabalık noktaları belirleme ve taşıma planı dahil olmak üzere akıllı kimlik kartıyla aynı özelliklere sahip olacak” şeklinde konuştu.

Akıllı kart ve mobil uygulama aynı zamanda bakanlığın hac sırasında kalabalık davranışlarını taklit etmesini ve öngörmesini sağlıyor. Al-Maddah, “Bu yeni teknoloji, kartlar, hac bölgelerine dağılmış kameralar ve sensörler aracılığıyla veri toplamamıza yardımcı olacak” dedi.

Arab News