Suudi Arabistan Yüksek Alimler Konseyi’nden hac uyarısı

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’nun hac esnasında siyasi ve mezhepsel sloganların kullanılmaması ile haccın siyasallaştırılması yönünde hacılara yaptığı uyarıların ardından, Suudi Arabistan Yüksek Âlimler Konseyi Genel Sekreterliği de benzer bir açıklamada bulundu.

Hacıların bu yılki hac vazifelerini yerine getirmek üzere ülkeye gelmeye başlamasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Yüksek Âlimler Konseyi, haccın imani hedeflerinin önemine dikkat çekerek, siyasi ve mezhepsel sloganların kullanılmaması çağrısında bulundu.

Konsey tarafından yapılan açıklamada, haccın saflığı ve sükunetini bozacak tüm davranışlardan uzak kalınması gerektiği vurgulanarak, İslam hukukunda hac ziyaretini siyasi bir platforma dönüştürmenin caiz olmadığı ifade edildi.

Suudi Arabistan hükümeti, siyasi ve mezhepsel sloganların kullanılmaması ile haccın siyasallaştırılması yönünde uyarıda bulunarak, aykırı herhangi bir durum yaşanmaması için gerekli tüm önlemlerin alınacağını bildirmişti.

Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve İrşad Bakanı Dr. Abdullatif Al-Şeyh, Salı günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, hacı adaylarının sadece ibadetle meşgul olmaları çağrısı yapılarak, siyasi ve mezhepsel sloganların kullanılmaması yönünde yapılan çağrıya övgüde bulundu.

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Muhammed el- İsa da haccın bir ibadet olduğunu ve Müslümanlara düşenin bu mübarek günleri yaratıcıya yakınlaşmak için vesile kılmaya çalışmak olduğunun altını çizdi.

İsa, ayrıca ibadetin gerçekleştirildiği bugünlerde yapılacak herhangi bir ihlalin ibadeti şeri amacından uzaklaştıracağı konusunda uyarıda bulundu.

Genel Sekreter İsa, siyasi, mezhepsel ve partizan sloganların, hacda tartışma, zulüm ve günah işleme kapsamına gireceğini hatırlattı.

Suudi Arabistan’ın büyük ve kapsamlı gücünü kullanarak, hac ibadetinin huzur ve güven içerisinde yapılabilmesi için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğine işarette bulunan Dr. İsa, ülkesinin hacı adaylarının ibadetlerini huzur içinde gerçekleştirmesine engel olacak hiçbir şeye izin vermeyeceğinin altını çizdi.

İsa, Allah-u Teâlâ’nın bu huzuru bozmak isteyen ve amacından saptırmaya çalışan kişileri uyardığını hatırlatarak, “Kim de orada zulmederek haktan sapmak isterse, biz ona elem dolu bir azaptan tattıracağız” ayetini okudu.

Şarkul Avsat