BAE, Yemen’in acılarını sarmaya devam ediyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) son altı ayda Yemen’e sağlık sektöründe çeşitli yardımlarda bulundu. WAM’ın açıkladığı rapora göre, BAE bu yıl onlarca hastane açtı, yüzlerce hasta tedavi etti ve tonlarca ilaç ve gıda yardımında bulundu.

BAE, aynı zamanda klinikler, rehabilitasyon ve özel sağlık merkezleri ve hastaneler açtı. Bulaşıcı hastalıkların önlenmesine yönelik programlar düzenleyerek yurtdışından getirilen ilaçlara maddi destek sağladı.

YEMEN’DE BİRÇOK YENİ HASTANE AÇILDI

Yemen’in kurtarılmış bölgelerinde bulunan 23 hastane ve özel sağlık merkezi yeniden hizmete açıldı. Hastanelerin 6’sı Hadramevt ve Taiz bölgesinde bulunurken, 11 Sağlık Merkezi batı sahilinde ve Hadramevt’te bulunuyor. Yemen’in Sokotra ve Aden bölgesinde de iki özel sağlık merkezi hizmete açıldı. Aynı zamanda batı sahilinde ve Aden’de 4 klinik açıldı.

Husi terör saldırılarında yaralanan 300 hastaya yardım eden BAE, Yemen Sağlık Bakanlığı’na binlerce Yemenli’nin acılarını hafifletmeye katkıda bulunan 9 ilaç deposu teslim etti.

Bu yardımlar, hayati bütün unsurları hedef alan ve tıbbi yardımlara erişimi engelleyen Husi milislerinin sebep olduğu tahribatı gidermek ve BAE ve Yemen arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmek için yapıldı.

YURTDIŞINDA 11 BİN HASTA TEDAVİ EDİLDİ

BAE batı sahilindeki 7 tıbbi merkezi onardı; ez-Zehari, Ebu Zahr ve Kataya, Bahadır ve Ceribe, Taif, Metine ve eş Şecire. Aynı zamanda 10 sağlık merkezine gerekli ilaç ve tıbbi malzeme desteği sağlayarak tüm sağlık personellerinin maaşlarını ödedi. Öte yandan bulaşıcı hastalıklarla mücadele için bir mobil klinik açtı. Halife Bin Zeyd Al Nihyan hastanesinde ameliyathaneler ve acil servis bölümleri açıldı.

Ayrıca Taiz’de Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezi ve dördündü Mobil Klinik servisini açtı. Bunun yanı sıra BAE, Mısır, Sudan, Hindistan ve Ürdün’deki hastanelerde binlerce Yemenli tedavi edildi. Geçen Mart ayında Hindistan’da bulunan 62 hastanın tedavi masraflarını üstlendi ve daha sonra Haziran ayında 24 hastayı daha tedavi etti. Bazı hastaları tedavi olmaları için resmi bir protokol ile Mısır’a transfer etti.

Yurtdışında tedavi edilen hasta sayısı 11 binden fazla oldu. Bu rakam BAE’nin, İran Husi Milisleri tarafından zulme uğramış Yemen halkının sağlık durumunu düzeltmek, acılarını hafifletmek ve insani koşulları iyileştirmek için gösterdiği çabayı gözler önüne seriyor. Bu çabalar, yıllardır çeşitli sebeplerle zulme uğramış Yemen halkının yoksun bırakıldığı insani hakların geri verilmesi ve iyi yaşam şartlarının tekrar güvence altına alınması için mücadele edildiğinin göstergesi.

25 TONU AŞKIN İLAÇ GÖNDERİLDİ

Hoşgörü Yılı’nda, batı sahilindeki sağlık merkezlerine dağıtılmak üzere 25 ton ilaç gönderen BAE, aynı zamanda İktisat ve Siyaset Bilimleri Fakültesi’nde tıbbi klinikler açtı.

İnsani koşulların iyileştirilmesini amaçlayan projede, acil ihtiyaçların karşılanması için düzenli olarak tıbbi malzemeler, gıda kolisi ve ilaç gönderiliyor. Program, Birleşmiş Milletler, bölgesel ve Uluslararası kuruluşlarla koordinasyon ve işbirliği içinde yürütülüyor.

WAM