Suudi Arabistan’dan Katar’a hacıların önündeki engelleri kaldırma çağrısı

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Katar’daki ilgili makamlara, Hac vazifesini yerine getirmek isteyen Katar vatandaşları veya Katar’da yaşayanların prosedürlerini kolaylaştırma ve getirdikleri engelleri kaldırma çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın aktardığına göre Hac ve Umre Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz hükümetinin, Katar’dan ve dünyanın dört bir yanından Hac için gelen 1 milyon 700 bin kişi ve 8 milyon umre ziyaretçisinin kutsal topraklara gelişini kolaylaştırmak için tüm imkanlardan faydalanma yönündeki isteği ifade edildi.

Bakanlık, Katar Evkaf ve İslam İşleri Bakanlığı’nın Suudi Arabistan hükümetinin hac ve umre vazifelerini yerine getirmek isteyen Katarlıların önüne engeller getirdiği yönündeki iddialarını reddetti.

Açıklamada, Katarlı veya Katar’da yaşayanların Suudi Arabistan’da konaklama işlemleri veya Katar Havayolları’ndan başka havayollarında uçuş yapma talepleri karşısında, bakanlık olarak çeşitli web siteleri ile bağlantılar kurdukları, ancak Katar hükümetinin bu bağlantıları engellediğine dikkat çekildi.

Hac ve Umre Bakanlığı, Katar devletinde Hac işlerinden sorumlu olanlara da diğer İslam ülkelerindeki sorumlu yetkililer gibi Hacıların gelişini düzenlemek için Suudi Arabistan’a gelmeleri çağrısında bulundu.

Bakanlık, ayrıca Suudi Arabistan’ın haccı siyasallaştırma girişimlerini tamamen reddettiğini vurgularken, Katar Evkaf ve İslam İşleri Bakanlığı’nın, Katarlı Hac ve Umre ziyaretçilerinin Katar Havayolları dışındaki havayollarına yönelmelerini engellememesi ve siyasi meselelere karışmadan hac ve umre vazifelerini yerine getirmelerine yardımcı olmaları gerektiğini belirtti.

Açıklamanın sonunda, dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar gibi Katar devletinden hac ve umre ziyareti için gelen kardeşleri de karşılamaktan duyulan memnuniyet ifade edilerek, emniyet, rahatlık ve güvenlik içinde vazifelerini yerine getirmek için kendilerine sağlanan kolaylıkların devam edeceğinin altı çizildi.

Şarkul Avsat